Kapadokya Çevresinde Gezebileceğiniz 5 Şehir

Peribacalarının Üzerinde Balon Gezisi - Kapadokya
annekaz
22 Mart 2018
Yorum Yok

Kapadokya turu her gezginin seyahatine başladığı ilk yerlerden biri oluyor.

Kapadokya o kadar büyük bir coğrafyaya yayılıyor ki, yurtiçi turları ile burayı ziyaret ettiğinizde İç Anadolu’nun en zengin topraklarıyla tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Türkiye’nin aslında pek de bilmediğimiz gizli cennet köşelerini Kapadokya ziyaretiniz sırasında keşfedebilir, bu şehirlerde keyifli ve huzur dolu yolculuklar yapabilirsiniz.

Kapadokya’ya kadar gelmişken mutlaka uğramanızı önerdiğimiz bu şehirlere göz atarak seyahatinizi daha verimli kılacaksınız. Eğer Kapadokya’ya araçla geliyorsanız yol üstündeki lezzetli duraklarda mola vererek Anadolu’nun yöresel lezzetlerini tatma şansı bulabilirsiniz. Kapadokya seyahatinize uçak veya otobüsle geliyorsanız eğer dilerseniz araç kiralayarak da çevre şehirleri gezebilir, Türkiye’nin en güzel manzaraya sahip şehirlerini görme şansı bulabilirsiniz.

Kapadokya turu boyunca göreceğiniz eşsiz peri bacaları ve tarihi eserlerin büyüsünü civar şehirlerdeki göz alıcı manzaralar ile arttırabilirsiniz. Peki, Kapadokya’ya kadar gitmişken hangi şehirleri görmeli? Nerelerde mola vermeli? Bu soruların cevapları ve daha fazlası için yazının devamına bekleniyorsunuz.

kayseri

 

  • Kayseri

 

Kapadokya’daki tarih turuna devam etmeye ne dersiniz? En az Kapadokya kadar köklü bir tarihe sahip olan Kayseri’yi de yol üzerinde ziyaret ederek tarihin en derin sayfalarına kadar inebilirsiniz. Kayseri Arkeoloji Müzesi, bu bölgenin en eski tarihi eserlerini sergileyen en önemli yapılardan biri. Eski Tunç Çağı’na ait seramiklerden Bizans, Roma ve Helenistik yıllara kadar uzanan tarihi dönemleri inceleyen Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde tarih dolu bir gün geçirebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 5 TL. Kayseri ziyaretinizde lezzetli bir mola vermek isterseniz Kayseri mantısını denemeden buradan dönmemelisiniz. Ünü tüm dünyaya yayılan Kayseri mantısını yerinde yedikten sonra başka hiç bir yerde mantı yemek istemeyeceksiniz.

Şehir Merkezi - Eskişehir

 

  • Eskişehir

 

Kapadokya turlarıbitti şimdi sıra civar şehirleri keşfetmekte. Kapadokya’ya oldukça yakın en büyük ve eğlenceli şehirlerden biri Eskişehir. Eğer Eskişehir’i daha önce hiç görmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demek. Küçük Venedik olarak görülen Eskişehir’de mutlaka küçük bir gondol gezisi yapmalısınız. Porsuk Çayı’nda keyifli bir gezinti yaptıktan sonra sıra Odun Pazarı’na geliyor. Tarihi Odun Pazar’ı evleri sizleri yıllar öncesinde hissettirecek. Rengarenk evlerin arasından, Arnavut kaldırımlı yolların üzerinden geçerken daha önce neden buralara gelmediğinizi sorgulayacaksınız. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nda Masal Evi’ni ziyaret edebilir, hayvanat bahçesinde birbirinden farklı hayvanları görebilirsiniz. Eğer ailecek Eskişehir’e gidiyorsanız burası sizin için doğru adres olacak. Çocuklarınızla eğlence parkına katılabilir, tatilin en kahkahalı gününü Eskişehir’de geçirebilirsiniz.

kirsehir

 

 

  • Kırşehir

 

Kapadokya’nın tarihi Kırşehir’e kadar uzanıyor. Kapadokya Bölgesi’nde geniş bir tarih araştırması yapmak isterseniz yolunuz mutlaka Kırşehir’e de düşecek. Kırşehir’in tarihi 2. yüzyıla kadar gidiyor. Hristiyanlık Dönemi’ne dair izleri takip ederek Kırşehir’in Mucur Yeraltı Şehri’ne ulaşabilirsiniz. Yeraltı şehrinden çıktıktan sonra Kırşehir’in en şirin ve önemli camisiyle karşılaşacaksınız. Ahi Evran Cami Kırşehir’de mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri. Kırşehir’e gitmişken tandırda pişirilen çömlek paça yemeden dönmemelisiniz. Anadolu’ya özgü en yöresel ve lezzetli yemekleri Kırşehir’de ekonomik fiyatlara bulacaksınız.

aksaray

  • Aksaray

Kapadokya’da gezilecek yerleri bitirdikten sonra direksiyonu mutlaka Aksaray’a çevirin. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan Eğri Minare’yi Aksaray’da görebilirsiniz. Kapadokya’dan sonra doğal güzellikler turunuza devam etmek istiyorsanız Aksaray’daki Ihlara Vadisi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hristiyanlık Dönemi’ne dair çok sayıda kilise ve şapel barındıran bu vadi, sadece yaşam merkezi değil dinlerin barış içinde yaşadığı en önemli bölgelerden biri. Ihlara Vadisi’nin içindeki 14 kiliseyi ziyaret ederek Aksaray’ı daha yakından tanıma şansı bulabilirsiniz. Aksaray’da mutlaka görmenizi önerdiğimiz bir diğer yer ise Acemhöyük. Burada yapılan arkeolojik araştırmalar sonucu, Acemhöyük’ün tarihi Erken Tunç Çağı’ndan kadar geriliyor.

nigde

 

 

  • Niğde

 

Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biri olan Niğde’de Kuş Kayası Kaya Mezarları’nı görebilirsiniz. Vadinin güney tarafında bulunan 15 adet mezarlıkta tarihin ilk dönemine ait bulgular görülebilir. Niğde’de lezzetli bir yemek yemek isterseniz buraya özel olan mangır çorbasını, erişte pilavını ve kabak musakkasını denemelisiniz.  Niğde’de tatlı yemek isterseniz ilk tercihiniz kesinlikle höşmeri tatlısı olmalı. Höşmeri tatlısını her yerde bulabilirsini ama en lezzetli halini Niğde’de yiyeceksiniz. Niğde’de yol üzerinde gördüğünüz lokantalarda yöresel yemekleri yerken Niğde’nin doğasının içinde kaybolabilirsiniz. Eğer bahar veya yaz ayında Niğde’yi ziyaret ediyorsanız buranın yemyeşil parklarında piknik yapabilir, ailenizle eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim