fbpx

Uyku problemi yaşayanlar için çay tarifleri

Hayriye Koz
26 Aralık 2018
Yorum Yok

Optimum yaşam kalitesine sahip olmak için günde en az 6 saat uyumak, günlük fiziksel ve zihinsel yeterlilik için sağlıklı bir alışkanlıktır. Zihni ve bedeni dinlendirip, gün içinde maksimum verim alabilmemiz için kaliteli uyku uyumak gerekir. 

Aynı zamanda stres,radikal faktörler, bazı rahatsızlıklar,ilaç,alkol ve sigara kullanımı,düzensiz ve sağlıksız beslenme de uyku-uykusuzluk problemine yol açabilir. Daha verimli ve kaliteli uyuyabilmek için bitkisel ve rahatlatıcı alternatiflere başvurulabilir. En güzeli bu alternatiflerin yan etkisiz ve sağlıklı olması. Unutmamak gerek, kurutulmuş bitkiler alerjik reaksiyona neden olabilir ve hamile kadınların veya kan inceltici özelliklerinden dolayı ameliyat olacak olan kişilerin araştırarak kullanmasında fayda vardır.

Muz ve Tarçın

1 muz kabuğu, 1 bardak su ve 1 çubuk tarçını biraz kaynatıp,bekleterek demlendirebilirsiniz.

Papatya çayı

Papatyanın sakinleştirici aromasını bilmeyen yoktur sanırım. Yüzyıllardır papatya,mide rahatsızlıkları,anksiyete ve uykusuzluk için kullanılmaktadır. Kurutulmuş papatya,limon kaynatılıp demlendirilir,ardından bal karıştırılıp afiyetle içilir.

Kafeinsiz Yeşil Çay

Yeşil çay her zaman sağlıklı bir seçenektir. Kolay ulaşılabilir olması sebebiyle tercih edebileceğiniz en iyi sakinleştiricidir. Tadından memnun değilseniz biraz bal,nane,tarçın ve limon yardımcı olabilir.

Lavanta Çayı 

Kuru çiçek ve bitkilerin eşsiz aroması gibisi yoktur. Stresten kaynaklı uyku problemlerinde kasları gevşetir,göz kapaklarını ağırlaştırır. Biraz kurutulmuş lavanta, bal ve limon suyu kaynatılıp bekletilir,süzülüp en sevilen fincanda yudumlanır.

Nane Çayı

Kuru veya tercihinize göre taze naneyi limonla kaynatıp,balla karıştırıp afiyetle içebilirsiniz. Mide rahatsızlığı olanlara ve hamilelere tavsiye edilmediğini de belirtelim.
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim