Bohem Giyim Tarzı

Annekaz
20 Ocak 2023
Yorum Yok

Bohem giyim tarzı, toplumun dayattığı katı kurallardan hoşlanmayan, özgürlük yanlısı, resmi bir yaşamı benimsemeyen, genellikle de sanattan ve yaratıcı uğraşlardan hoşlanan kimselerin tercih ettiği bir giyim tarzıdır. Yani aslında bohem giyim tarzı, özgür ruhlu insanların yaşam felsefelerinin dışa vurumlarından biridir diyebiliriz.

Bohem giyim tarzında ilk bakışta bir karmaşa söz konusudur. Kıyafetler ve aksesuarlar uyumsuzdur.  Bu tarz giyinen insanlarının büyük çoğunluğu eksantrik yapıdaki kimselerdir. Kendinizi en iyi şekilde ifade edebileceğiniz giyim tarzı şayet bohem giyim tarzı ise, bu yazıda konuyla ilgili bütün detayları bulacaksınız. O zaman devam edelim…

Bohem Giyim Tarzı Nedir?

Genellikle boho-chic veya boho modası olarak da adlandırılan bohem giyim tarzı,  1960’larda ve 1970’lerde “hippi” olarak adlandırılan kimseler tarafından popüler hale getirilen bir giyim tarzıdır. Dökümlü ve dağınık saçaklar, saç bantları, göz alıcı desenler, canlı renkler, büyük boy güneş gözlükleri, gösterişsiz takılar, burnu açık sandaletler ve doğal kumaşlar bu stili karakterize eden unsurlardan bazıları olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra bu tarz birçok ünlü tarafından benimsenmiştir.

Bohem giyim tarzını tercih eden en bilindik isimler Sienna Miller ve Kate Moss’tur. Aslında bu iki güzel kadın, bohem giyim tarzını harika bir şekilde taşıdıkları için bohem giyimin ikonları olarak gösterilir. Woodstock ve Coachella gibi müzik festivalleriyle de özdeşleşen bu giyim stilini tercih eden diğer ünlü isimler, Vanessa Hudgens ve Emily Ratajkowski’dir.

1970 yapımı Tatlı Meleğim filminde, Yeşilçam’ın sultanı Türkan Şoray ve centilmen jönü Ediz Hun’u, bohem kıyafetler içinde, hippi olarak izlemiştik.

Bohem Giyim Tarzının Unsurları

Bohem giyim tarzının en önemli özelliği, özgür bir giyim tercihinde bulunmaktır. Öyle ki, bu tarzda giyinen kimselerin görünümü, yolculuğa çıkan çingenelerin bütün kıyafetlerini alakalı alakasız demeden giymesini andırır. Çünkü bohem giyim tarzında mükemmel bir görünüme sahip olma kaygısı yoktur. Gardırobunuzdaki kıyafetleri, ahenkli bir çingene gibi bir araya getirerek giymeniz yeterlidir.

Mesela, bralet üzerine derin dekolteli püsküllü bir tunik giyebilirsiniz. Daha sonra tuniğinizin üzerine kısa bir ceket, altınıza da bir eskitilmiş kot şort giydiniz mi bohem giyim tarzı hemen hemen tamamdır. Hemen hemen tamamdır çünkü aksesuarlarınız eksik. Birkaç gösterişsiz kolye, bileklik ve küpe ile tarzınız tamam olacaktır.

Uzun Etekler ve Elbiseler

Bedene cuk oturan dar elbiseler ve mini etekler bohem giyim tarzına uygun değildir. Uzun, dökümlü ve püsküllü etekleri ve elbiseleri tercih etmelisiniz. Köylü kadınların veya Meksikalı çingenelerin giydiği renkli etekleri hayal edin; işte tam da bu tarzda etekleri tercih etmeniz gerekecek. Tam olarak kafanızda canlanmadı mı? O zaman Santa Esmeralda’nın Cha Cha şarkısı eşliğinde dans eden kadınları düşünün. Veyahut herhangi bir Flamenko şarkısı eşliğinde dans eden kadınlar. Sanırım şimdi oldu.

Bitpazarına En Son Ne Zaman Gittiniz?

Bohem giyim tarzı, kimi zaman alışveriş alışkanlıklarınızın da değişmesi anlamına gelir. Vintage ve nostaljik aksesuarlar, ceketler, kabanlar, kot pantolonlar ve deri kıyafetler için bitpazarını ziyaret etmeniz gerekebilir. Unutmadan; uzun eteğinizi veya püsküllü kısa kot şortunuzu tamamlayacak en önemli aksesuarlardan birinin geniş bir kemer olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Bohem Giyim Tarzı Eşittir Natüralizm

Moda çevreyi en çok kirleten unsurlardan biridir. Bu nedenle stil seçimlerinizi yaparken giysinizin eko-sistem üzerindeki etkisinin bilincinde olmalısınız. Naylon, spandeks, akrilik, polyester veya polipropilen içermeyen veba gibi sentetik liflerden kaçının. Birçok araştırma sonucu, sentetik tekstil ürünlerinden elde edilen milyonlarca plastik mikro elyafın, kanalizasyon sistemine karıştığını ve sonunda okyanusu kirlettiğini ortaya koyuyor.

Bu nedenle, yün, ipek gibi doğal lifleri ve bambu, keten, pamuk, jüt ve kenevir gibi organik olarak yetiştirilmiş ve etik olarak elde edilmiş bitki liflerinin tercih edildiği kıyafetleri seçmeniz, hem sizin sağlığınız, hem de dünyanın sağlığı açısından en doğrusu olacaktır. Buradaki anahtar kelime organiktir, çünkü örneğin normal pamuk, doğal bir lif olmakla birlikte, işlenmesi için çok miktarda su ve zehirli boyalar ve ağartıcı gerektiren, yüksek oranda pestisit içeren bir mahsuldür.

Krem, açık kahverengi ve uçuk yeşil gibi doğal tonlarda veya doğal boyalarla renklendirilmiş kumaşlar satın alarak toksik boyalar kullanılmış kıyafetlerden kaçının. Çünkü başta da dediğimiz gibi; bohem giyim tarzı aslında bir felsefeden yola çıkmıştır. Doğayı korumak, gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak, bohem giyim tarzını benimseyen kimselerin öncelikli sorumluluklarındandır.

Gösterişsiz Takılar

Bohem giyim tarzı, emperyalist sistemlere de karşıdır. Büyük markaların, gösterişli mücevherlerin yerine, yerel zanaatkarların ürettiği, el yapımı takı ve aksesuarları tercih etmelisiniz. Ülkemizin hemen her yerinde, basit malzemelerden yapılmış, bilezik, bilekli, kolye ve diğer takıları bulabilirsiniz.

Bunu da seversin  Cepli Sütyen!

Gümüş, ahşap, bambu, kumaş veya cam boncuk gibi doğal malzemelerden yapılan kolyeler, bohem giyim tarzınızı daha renkli ve daha estetik hale getirecektir. Yine sallanan çingene küpeleri, canlı renklere sahip ipliklerden yapılmış bileklikler, kuş tüyleri (bunun için bir kuşu öldürmemeniz gerektiğini söylemeye gerek yoktur sanıyorum ), piercingler ve parmak halkaları görünümünüzü tamam kılacaktır.

İmzanızı Atın

Bohem giyim tarzınızı yansıtacak bir imza seçmeye ne dersiniz! Mesela seçtiğiniz estetik bir kemer, şık ve renkli bir eşarp, saç bandı; sizin imzanız hangisi olacak? Veyahut 1968 yapımı Bir Zamanlar Batıda filminde izlediğimiz Claudia Cardinela’nın başında gördüğümüz kovboy şapkasına ne dersiniz? Bizim Özgür Kız Nil Karaibrahimgil’in şapkası ya da açık kahverengi tonlarında bir fötr şapka da da olur tabii ki. Tercih sizin…

Ayrıca, saç bandı olarak saçlarınıza, şal gibi omuzlarınıza, kemer olarak belinize takabileceğiniz renkli eşarplardan biriktirmeye şimdiden başlayabilirsiniz.

Yeri gelmişken; bohem giyim tarzını, tercihi tesettür giyim olanlar da elbette benimseyebilir. Hatta eşarp ve şal noktasında tesettürlü kadınlar bohem giyim tarzı için avantajlı konumda bile diyebiliriz. Evinde bol bol şapkalı şal bulunduranlar daha da şanslı. Çünkü hem şapka, hem şal bir arada. Tam da bohem giyimin tamamlayıcı unsurları…

Öte yandan, bürümcük şal modelleri de tercih edilebilir. Fakat bürümcük şal daha çok sade renklerden desensiz olarak üretildiği için, canlı renklere sahip olan bürümcük şalları tercih etmelisiniz.

Sizin imzanız hangisi olacak?

Bohem Giyim Tarzında Kemer

Bohem giyim söz konusu olduğunda kemerler, bol ve büyük beden giysilere verdikleri şekil nedeniyle çok kullanışlıdır. Deri, tığ işi veya makrome, boncuklar, metaller arasından kemer tercihinizi yapın; seçenekleriniz neredeyse sonsuz.

Bohem Giyim Tarzı ve Ayakkabı/Bot

Bohem giyim tarzında ayakkabı seçimi de elbette önemlidir. Süet yarım botlar, gladyatör sandalet ve rahat terlikler, bohem giyim tarzının diğer unsurları arasında yer alır.

Bohem bir çanta veya cüzdanın rahat bir görünüm oluşturmak için önemli olduğunu da söylemek gerekir. Püsküllü çapraz askılı bir çanta, eskitilmiş deriden yapılmış bir cüzdan veya kanvas postası çantası, tarzınızı yansıtacaktır.

İlginç Süslemeler

Bohem stilinin ana unsurlarından biri de giyim ve aksesuarlarda kullanılan imza süslemeleridir. Püsküller, saçaklar, tüyler, tılsımlar ve işlemeler; giysilerde, çantalarda, ceketlerde, şallarda ve üstlerde bolca kullanılmaktadır. Püsküller genellikle deri veya iplikten yapılır. El yapımı kreasyonlara vurgu yapan bohem kıyafetler genellikle tığ işi, dantel ve makrome ile yapılır veya süslenir.

Sizin için önemli bir ipucu; ağırlıklı olarak çiçek motifli nakışlar, kıyafetinize artistik bir çingene havası katacaktır. Ayrıca kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı süslemek için aplikler, kristaller, payetler, boncuklar ve danteller kullanabilirsiniz.

Özetle;

Bohem giyim tarzının ana unsurları nelerdir?

Dökümlü, yapılandırılmamış silüetler, saç bantları, göz alıcı baskılar, canlı renkler, büyük boy güneş gözlükleri, önemsiz takılar, burnu açık sandaletler ve doğal kumaşlar bu stili karakterize eden unsurlardan bazılarıdır.

Bohem tarzı bir görünüm için ne tür aksesuarlar kullanmalıyım?

Bohem bir görünüm için, kemerler, eşarplar, şapkalar ve saç bantları uygundur. Deri, tığ işi veya makrome, boncuklar ve metallerden yapılmış kemerleri toplayın; süet yarım botlar, gladyatör veya açık parmaklı sandaletler ve terlikler gibi ayakkabılar; püsküllü çantalar veya cüzdanlar; kovboy şapkaları veya sarkık şapkalar, hasır şapkalar ve hatta şık fötr şapkalar, bohem giyim tarzı için uygun aksesuarlardır.

Bohem giyim tarzı için ne tür takıları tercih etmeliyim?

Yerel zanaatkarlar tarafından yapılmış hurda veya el yapımı takılar satın alabilirsiniz. Bambu, metal, terakota, deniz kabuğu ve madeni para kullanılan takıları tercih edin. Tüy, boncuk, ip ve püsküllerle yapılan aksesuarlar da çok güzel duruyor.

Unutmayın; bohem giyim tarzında en önemli amaç ruhunuzun özgürlüğünü yansıtmanızdır.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim