Ağlayan Kek Tarifi

Ağlayan kek
Melike
18 Ekim 2018
Yorum Yok

Türk mutfağının zengin birçok lezzeti arasında bulunan tatlı türleri, Türk halkı tarafından yoğun bir biçimde tüketilmektedir. Son derece lezzetli alternatifler arasında bulunan çeşitler dışında evlerde çok kolay bir biçimde yapılarak hazırlanabilen ve bu sayede kolaylıkla erişilebilen tatlılar da yaratılmıştır. Bu tatlılar arasında birçok farklı tür evlerde çok kısa bir süre içerisinde rahatlıkla hazırlanabilir ve yapım aşamasındaki kolaylıkların ardından yenilebilir. İçinde çikolata bulunan tüm tatlıların fazlasıyla beğenildiği günümüzde evlerde kolaylıkla yapılabilecek birçok kek türü de doğmayı başarmıştır. Bu kekleri kısa bir zaman diliminde hazırlayabilen bireyler, alternatif tatlı olarak değerlendirebilecekleri bu lezzetler ile beraber sofralarına çeşitlilik katabilmektedir. Bu lezzetler arasında yer alan ağlayan kek Türk insanı tarafından çok sık yapılan ve kolay hazırlanma evresiyle beraber yenilebilen bir tatlı çeşidi olarak dikkat çekmektedir.

Ağlayan Kek Malzemeleri?

Ağlayan kek malzemeleri son derece kolay ulaşılabilecek malzemelerin bir araya getirilmesi ile yapılabilen bir tatlı türüdür. 4 veya 5 adet yumurta, 1 bardak un, 1 bardak toz şeker, 1 fincan süt, 3 kaşık kakao, 1 paket vanilya, 1 paket kabartma tozu, 1 paket hazır çikolata sosu, 1 paket kremşanti ve 2.5 veya 3 bardak süt ile son derece kolay bir biçimde hazırlanabilen kekler günün her vakti ulaşılabilecek malzemeler içermesi nedeniyle yapılabilmektedir.

Ağayan Kek Nasıl Yapılır?

Ağlayan kek tarifi, malzemelerin bulunma sıklığının kolaylığı kadar yapım kolaylığı ile de sıkça üretilen bir kek türüdür. Yumurta ile birlikte keki çırpma işlemi öncelikli olarak yapılmalıdır. Bu işlemin ardından paket halinde elde bulunan vanilya, kakao, un ve kabartma tozu sırasız bir biçimde tek tek eklenerek çırpılmaya devam eder. Üzerine süt ekleme işlemi sırasında da karıştırma devam etmelidir. Çırpma işlemi bittikten sonra bir tepsiye dökülen kek fırına koyulur ve 180 derecede pişmesi beklenir.

Bunu da seversin  Bebek günlüğü

Ağlayan kek yapmak için bir sonraki aşamada fırından çıkan kekin üzerine 1.5 bardak süt düzgün bir şekilde eşit olarak dökülür. Kremşantinin de sütle çırpılmasının ardından dinlendirilen karışım kekin üzerine yayılır. Yayma işleminin ardından da çikolata sosu yapılırken buzdolabına soğumaya bırakılması gereken kekin üzerine sos dökülerek servise hazır hale getirilir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim