Kurban etiniz yağsızsa nasıl lezzetli kavurma yapılır?

Annekaz
25 Haziran 2024
Yorum Yok

Kurban bayramı  için et planlarınız varsa doğru yerdesiniz. Kurban bayramında doya doya et yemek kavurma yapmak  paylaşmak kadar  gelenek sayılır.

Kurbanı kestiniz evinize bi şekilde etler kemikler ayrı geldi ama etinizde ya  çok az yağ var ya da belki hiç yok  bu durumda  yağı tadı tuzu kavurma nasıl pişirilir?

Lezzetli kavurmanın sırrı kemikte

Evet yanlış okumadınız Yağsız bir etiniz varsa yapmanız gereken etleri 1 gün dinlendirirken, etlerinden sıyrılmış kemikleri  üstünü geçecek kadar  su doldurup en az 12 saat kısık ısıda  pişirmek gerek.  Bu sayede elinizde bol bol kemik suyu ve iliklerden kemiklerden çıkan yağ olacaktır.

Etleri kavurma  için doğrayın, büyük bi tencereye alın. Kemik kaynattığınız  suyun üzerinde biriken yağdan alıp üzerine dökün. Ortasına bir soğan soyup  koyun. Bol bol dökün ve eti kısık ateşte pişirin arada bi karıştırın. Suyunu tam çekmeden tadına bakın tuz ekleyin.  Hepsi bu şekilde yağlı ve lezzetli bir kavurmanız olur.

Kavurmanızın tuzunu biraz artırıp dolabın alt kısımlarında saklayabilir  ya da derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Bu kavurmayı kahvaltılık salam gibi saklamak isterseniz ılıdıktan sonra sıkıca strech filme sarın. kenarlarını düğümleyin yada bağlayın .

Dolapta uzun süre saklayabilir dilim dilim yiyebilirsiniz.

Fotoğraflar: www.karaca.com/blog

Bunu da seversin  Çocukları bayramdan mahrum bırakmayın
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.