Baklava yufkasında kadayıf sarması

Annekaz
30 Temmuz 2013
Yorum Yok

yufka-kadayıf-sarmasıBayram tatlıları içinde en çok yapılanlardan birisi sanıyorum artık kadayıf sarması. Yufkalı kadayıf sarması aslında melez bir tatlı baklava ile kadayıf arasında kalmış  bu tatlı biraz da tecrübe ister. Gerçi hazır yufkanın tecrübesi nasıl olur size bırakıyorum :)

Hazır baklava yufkasında kadayıf sarması

Yarım paket hazır baklava yufkası, bir bardak erimiş tereyağı, kırık fıstık ya da ceviz, yarım kilo taze kadayıf..

Kadayıfı geniş bir kaba koyun içine erimiş yağın yarısını ekleyip harmanlayın kırabilirsiniz içine fıstık ya da ceviz ekleyin, Baklava yufkasından bir adet tezgaha serin fırça ile yağlayın üzerine diğer yufkayı serin, önceden harmanladığınız yağlı kadayıfı içine eşit şekilde serpin çok olursa sararken zorlanırsınız dikkat.. yufkayı ucundan başlayarak içindeki kadayıflarla beraber rulo yapın bir kenarda bir kaç dakika bekletip eşit ölçülerde kesin tepsiye dizip kıgın fırında altı üstü kızarana kadar pişirin.

BAYRAM TATLISI ŞERBETİ

Tarlı şerbeti her zaman konuşulan bir konu benim tarifim ve yöntemim çok basit ve bu zamana kadar beni şaşırtmadı ben bu yöntemi antepli bir baklavacıdan öğrendim bir tepsi tatlı için genelde 4 bardak şeker + 4 bardak su ….  yarım limon suyu karıştırın ve ocağa koyun kaynamaya başlayınca kepçe ile sık sık karıştırıp şöyle havadan aşağı doğru akıtın son damlalar ağır ağır ve hafif uzayarak düşüyorsa yarım limonu sıkın bir iki dakika daha kaynatın ve ocaktan alın.

1Ben genelde tatlılarda soğuk şerbet, fırından yeni çıkmış sıcak tepsi ikilemesini uygun bulurum bu sene de böyle yaptım ne kadayıfta nede baklavalarda yumuşama sertleşme şekerleme olmadı..Bir de şerbet işi biraz deneyim gerektirir benden söylemesi :)

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim