Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir?

Hayriye Koz
17 Kasım 2018
Yorum Yok

Emziren anneler beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Çünkü bir tek kendi karnını doyurmamaktadır. Anneler sağlıklı bir şekilde beslenmeleri ve sağlıklı kalmaları bebekleri için oldukça önemlidir. Bazı anneler doğumdan sonra direk kilo vermek için beslendiklerine pek dikkat etmez.

Emziren anneler nasıl beslenmeli ne yemeli ne içmeli?

Beslenmelerine dikkat etmeyen annelerin süt miktarı az olacağından bebekleri için pek de sağlıklı bir durum değildir. Bebeklerini emziren anneler öncelikle süt yapacak besinler tüketmeye özen göstermelidir. Süt yapan yiyeceklerin bazıları; kara lahana, ıspanak, nohut, fasulye, ceviz, badem, kimyon, yulaf, eski kaşar ve yeşil yapraklı sebzeler olabilir. Bebeklerini emziren anneler bu dönemde günlük 3 ana öğün olmak üzere 3 ara öğün şeklinde beslenmelidir. Bebeklerini emzirdikleri için katkı maddesi içeren salam, sucuk, sosis gibi besinleri tüketmemeye dikkat etmelidir. Asitli içecekler tüketmeyi
seviyorsanız bu duruma biraz ara vererek taze sıkılmış meyve suları içmeye çalışın. Hazır meyve suları da içerisinde bulundurduğu bazı maddeler yönünden bebeklerini emziren annelerin tüketmesi önerilmez.

Emziren Annelerde Su Tüketimi

Bebeklerini emziren anneler günlük 2-2,5 litre su içmek zorundadır. Su, anne sütünün miktarını arttırır. Kayısı gibi birçok meyve kompostoları da annelerde bulunan süt miktarını çoğaltır. Rezene çayı içerek de süt miktarınızı çoğaltabilirsiniz. Bebeklerini emziren anneler sağlıksız gıdalar tükettiklerinde bebeklerini emzirdikleri için bu durum onları da olumsuz yönde etkilenmelerine sebep olur. Bu yüzden annelerin sağlıksız gıdalarla beslenmemeleri gerekir. Bebekte gaz sorunu oluşturabilecek besinleri annelerin tüketmemeleri gerekir. Bebeklerini emziren anneler günlük 70-80 gram protein almak zorundadır. Haşlanmış yumurta, balık, tavuk, baklagil gibi gıdalar tüketerek protein ihtiyacımızı sağlarız.

Emziren anneler günde 1300 miligram kalsiyum almak zorundadır. Bu kalsiyumu da süt, yoğurt, peynir tüketerek alabilirler. Emziren annelerin karbonhidrat almaları da sağlıkları açısından oldukça gereklidir. Emziren anneler kırmızı et ve baklagiller tüketerek günlük demir miktarını alabilirler.

Bunu da seversin  Hastaneye bebek küvöz bakım ücreti ödemeyin

Emziren anneler için içerisinde Omega yağ asitleri bulunan gıdalar tüketmeleri gereklidir. Omega yağ asitlerini balık, ceviz ve keten tohumu tüketerek karşılayabilirler. Emziren annelerin vücudunda vitaminler ve minerallerin eksikliği de bir sıkıntı yaratabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim