İftar menüsü – Erik kompostosu

Annekaz
20 Temmuz 2012
Yorum Yok

İftara ne pişirsem hemen hemen her evde bir ay boyunca kadınların kafasında bu soru olacak . Ramazanın ilk iftar menüsü için güzel ülkemizde seçenek çok fazla önemli olan iftar menüsüne karar verip yapabilmek :)

Bu senenin ilk iftar yemeği için özel olarak alışverişe çıkmadım çıkamadım artık evde ne varsa durumu oldu. Geçen hafta köye gittiğim için hemen hemen her şey organik diyebilirim tabi bu durum bu haftalık böyle,  bu lüksü her gün her gün bulmak ne mümkün..

İşte ilk gün iftar menüm

İftariyelik tabağı

Tel şehriye çorbası (limonlu)

Kıymalı kayık kabak – bizdeki kabak dev boyutta gemi olacak gibi görünüyor ( köydeki bahçeden)

Salata

Karışık kuru biber ve patlıcan dolması (denizliden annem getirdi)

Erik kompostosu ( erikleri Köyden kendim topladım)

Güllaç

Erik Kompostosunun tam mevsimi ben köyden getirdiğim kendi ellerimle küçük eriklerlerle yaptım şu sıralarda piyasada fransız büyük mor eriği oldukça fazla ama fransız eriği pişerken dağılıyor minik daha açık renkli eriklerden bulabilirseniz onlardan kullanabilirsiniz.  (Varsa için bir iki fransız eriği atarsanız renk olarak katkısı büyük olacaktır) Bir tabak eriği yıkayıp yanlarından bıçakla çizdim. Bir buçuk litre su ve 3 yemek kaşığı şeker ile tencereye koyup 20 dakika orta ısıda kaynattım, Kendinden erikten ayrılan kabuklarını alıp soğumaya bıraktım.

Erik kompostosunu sabah erkenden yaparsanız İftar vaktine kadar dolapta hem soğur hem de rengi güzelleşir. Ben sabah sat 8 30 civarı yaptım büyük ihtimal akşama kadar rengi biraz daha koyulaşacaktır.. Afiyet olsun:)

Not: Diğer yemeklerin tarifleri yaptıkça eklenecektir.. :)

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim