Ucuz Uçak Bileti Almanın 11 Yöntemi

Annekaz
27 Ekim 2022
Yorum Yok

Ucuz uçak bileti ile yolculuk yapmak her gezginin hayalleri arasında yer alıyor. Hayal deniyor çünkü, günümüzde uygun fiyata uçak bileti bulmak çok meşakkatli bir iş oluyor. Kimi zaman biletler tükeniyor kimi zaman alanında uzman olan gezginler fırsat vermiyor. Haliyle seyahat etmek isteyen insanlar büyük bir umutsuzluğa kapılabiliyor. Ancak ucuz uçak bileti almanın 11 yöntemi sayesinde ekonomik fiyatlara uçmak hayal olarak kalmıyor. İşte, ucuz uçak bileti alma yöntemleri!

 1. Gizli Modda Arama Yapılmalı

Ucuz uçak bileti satın almanın yöntemlerinden ilki, gizli modu etkinleştirerek arama yapmak oluyor. Çünkü uçak firmalarının sitelerinde ve arama motorlarında sık sık bilet araması yapıldığında çok geçmeden fiyatlarda bir değişiklik olduğu gözlemlenebiliyor. Özellikle aynı rota için üst üste arama yapılması durumunda tarayıcı aramaları çerez olarak topluyor ve ilgili rotaya olan uçak biletlerinin fiyatını arttırabiliyor. İşte bu yüzden gizli modu etkinleştirerek bilet araması yapılması gerekiyor. Bu sayede fiyat arttırılmadan ucuz uçak biletine sahip olmak mümkün oluyor.

 1. Ocak ve Şubat Aylarında Bilet Alınmalı

Ocak ve Şubat aylarında satışa sunulan biletler son derece uygun fiyatlara sahip olabiliyor. Hatta bu tarihlerde satılan gidiş ve dönüş biletleri tek yön biletlerine nazaran daha uygun olabilir. Üstelik o aylarda seyahat etme zorunluluğu bulunmuyor, yalnızca Ocak ve Şubat aylarında rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Hava yolu firmalarının bu aylarda uçak biletini uyguna sunmasının bir nedeni bulunuyor. O da turizm sezonunun çoğu şehirde ve ülkede kapanmış olması oluyor. Haliyle tatillerini yapan insanlar yoğun iş hayatında ve eğitim hayatında günlerini geçiriyorlar. Hava yolu şirketleri ise, talebi arttırmak için bu aylarda çeşitli indirim ve avantaj düzenleyebiliyor. O sebeple, seyahat tarihi ve saati net olan gezginlere Ocak ve Şubat aylarında bilet rezervasyonu yaptırmaları gerektiği öneriliyor.

 1. Firmaların Mail Listesine Onay Verilmeli

Uçak firmaları hedefledikleri satışa ulaşamadıkları zaman uçak biletlerinde indirim veya çeşitli kampanyalar düzenleyebiliyor. Bu tarz avantajları ise, hava yolu şirketlerinin sitesinde veya sosyal medya hesaplarında görmek mümkün oluyor.  Bahsi geçen hesaplar takip edilmiyorsa bu indirimlerden haberdar olmak mümkün olmuyor. Takip edilse bile yoğun iş veya eğitim hayatından dolayı gözden kaçırmak muhtemel oluyor. Ancak uçak firmaların sitesinde bulunan mail listesine üye olunduğunda bu kampanyalar kişiye özel olarak iletiliyor. Bu sayede herkes daha ucuz fiyatlara uçak bileti alabiliyor.

 1. Uçak Bileti 3 Ay Önce Alınmalı

Uçak şirketleri, uçak biletlerini aylar öncesinden satışa açabiliyor. Seyahat tarihi ve saati net olan insanlar ise, aylar öncesinden rezervasyon veya satın alma işlemini gerçekleştirebiliyor. Dolayısıyla ekonomik fiyatlı biletler hemen tükeniyor ve kalan az sayıdaki koltuklar son derece yüksek fiyatlar içerebiliyor. Genelde yaz tatilleri, bayramlar ve yılbaşı tatillerinde bu durum ile sıklıkla karşılaşılabiliyor. İnsanlar aylar öncesinden bu tatilleri düşünerek biletlerini hazır etmeyi amaçlıyorlar. O nedenle seyahat tarihi net olan gezginlerin 3-4 ay öncesinden biletini alması gerektiği öneriliyor.

Uçak firmalarının bilet fiyatları saatlik değişimlere uğrayabiliyor. Bu değişim ise, kişilerin gösterdiği talebe, içinde bulunulan döneme ve firmaların fiyat politikasına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. İşte böyle anlarda seyahat edilecek tarih net ise, uçak biletinin aylar öncesinden satın alınması öneriliyor. Örneğin tatil yapmak üzere Almanya uçak bileti alınacaksa, yaz sezonundan 3 veya 4 ay önceden biletin alınması gerekiyor.

 1. Seyahat Tarihi Net Olmamalı

Keyfi seyahat gerçekleştirenlerin ve seyahat etme tarihinin bir net olmayan insanların, uçuş tarihini esnek tutması gerekiyor. Çünkü uçak firmalarının yaptığı anlık indirimler ve avantajlar sayesinde daha uygun fiyatlara uçmak mümkün olabiliyor. Bu durumdan yararlanmak için tatil için belirlenen süreyi göz önünde bulundurmak gerekiyor. Mesela Kıbrıs uçak bileti için bahar aylarına bilet bakılıyorsa ve herhangi bir otel rezervasyonu bulunmuyorsa, her gün bilet kontrolü yaparak en uygun biletin bulunması amaçlamak gerekiyor. Özellikle 3 ay öncesinden veya ocak ve şubat aylarından itibaren bakılması çok uygun fiyatlara bilet almayı mümkün kılabiliyor.  

 1. Uçak Bileti Geç Alınmalı
Bunu da seversin  Seyahate Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler

Uygun uçak bileti almak isteyen insanların, uçuş tarihine 1-2 hafta kalmasını beklemesi gerekiyor. Aylar öncesinden satışa sunulan biletlerden satın alan veya rezervasyon yaptıran gezginler son dakika karar değiştirerek iptal edebiliyor. Bunun yanı sıra, uçak firmaları son güne kadar istedikleri satışa ulaşamadıklarında bilet fiyatlarında indirime gidebiliyorlar. İşte böyle anlarda bilet arayanlar, çok daha uygun fiyatlara sunulan uçak biletlerine sahip olabiliyorlar.

 1. Seyahat Sezonu Göz Önünde Bulundurulmalı

Uçak bileti fiyatları özel günlerde son derece pahalı olabiliyor. Örneğin herkesin seyahat etmeyi amaçladığı Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, yılbaşı, yaz mevsimi gibi günlerde daha yüksek fiyatları içerebilir. Çünkü bu dönemlerde herkes seyahat ettiği için uçak biletlerine olan talep epey fazla oluyor. O sebeple bu dönemlerde kesin gerçekleştirilecek yolculuklar için 3 ay öncesinden bilet almakta fayda bulunuyor.

 1. Aktarmalı Uçak Biletleri Tercih Edilmeli

Aktarmalı uçak biletleri, direkt uçuş biletlerine kıyasla daha ekonomik fiyatlara sahip oluyor.  Direkt uçuş biletlerine olan talebin artması, fiyatlarının daha yüksek olmasına neden oluyor. Saat farkının ve duraklama süresinin çok fazla olmadığı aktarmalı uçuşlarla da konforlu ve rahat bir yolculuk geçirmek mümkün oluyor. Bu yüzden aktarmalı uçuş seçeneklerine yönelmek daha uygun fiyata seyahat edilmesine olanak sağlıyor.

 1. Farklı Havayolu Şirketlerine Bakılmalı

Uygun uçak bileti arayan gezginlerin farklı havayolu şirketlerine yönelmesi gerekiyor. Bu yöntemin, uygun uçak bileti bulmak için sürekli denenmesi büyük bir önem taşıyor. Çünkü uçak şirketlerinin aynı rotaya sundukları biletler arasında büyük fiyat farklılıkları olabiliyor. Bunu tespit etmek için uçak firmalarının sitelerine tek tek girmek yerine, uçak bileti arama motorlarına bakmak daha pratik oluyor.

Günümüzde uçak firmalarının sayısının fazla olması aralarında rekabetin oluşmasına neden oluyor. Her gün onlarca uçak firması çeşitli havaalanlarına seferler düzenliyor. Birbirlerinin önüne geçebilmek ve daha çok bilet satabilmek için de fiyatlarla sürekli oynuyorlar. Yani anlık fiyat düşüşlerine rastlamak ve eşdeğer bileti daha ucuza almak mümkün olabiliyor.

 1. Seyahat Hafta içi Yapılmalı

Ucuz uçak bileti almanın yöntemleri arasında, seyahatin hafta içine planlanması gerektiği yer alıyor. Çünkü yapılan araştırmalar, hafta içi için satılan bilet fiyatlarının hafta sonuna göre daha ucuz olduğunu ortaya koyuyor. Yani seyahati hafta içi ve günün erken saatlerine planlamak uygun fiyata uçmayı mümkün kılıyor. Çarşamba ve Perşembe günleri biletler son derece ekonomik oluyor. Çünkü uçakların doluluk oranının en az olduğu günler, haftanın Çarşamba ve Perşembe günleri oluyor.

 1. Ucuz Uçak Bileti Satılan Gün ve Saatler Bilinmeli  

Uçak firmaları, biletleri bazı gün ve saatlerde çok daha ucuza satışa sunuyor. Bu saat dilimi ise genelde hafta içi 15.00 oluyor. Yapılan araştırmalara göre bu saat ile günün diğer saatleri karşılaştırıldığında 15:00’de yapılan uçak bileti satışlarının daha uygun olduğu gösteriyor. Özellikle pazartesi günleri saat 15:00 ila 18:00 arasında sunulan biletler daha ucuz olabiliyor. 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim