YouTube Kids çocuklarınız için güvenli mi?

Annekaz
19 Kasım 2017
Yorum Yok

Sofrayı hazırlamak ya da hızlıca bir duş almak için çocuğunuzun eline youtube uygulamasını açıp veriyorsanız belki de kurtların önüne atsanız daha iyi, tamam biraz abartmış olabilirim ama Youtube’un tehlikelerinden  umarım haberdarsınızdır.

YouTube Kids güvenli mi?

Youtube pornografi ve telif hakları ile mücadele ederken bir yandan da YouTube Kids’i 2015’de çocukların hizmetine soktu lakin sorunlar öyle pof diye ortadan kaybolmadı. Youtube kids bu seferde garip çocuk videoları, kanlı çizgi filmler ve içerisinde gizli mesajlar bulunan görüntülerle doldu taştı. Yotube Kids’i denetleyen hem yapay zeka algoritmalar,  hem de yüzlerce çalışandan oluşan bir ekip, ve gönüllü yardımcı topluluklar var.

Hiç bir güvenlik algoritması bir anne babanın gözünden daha iyi olamaz çocukların eline telefonu ya da tableti verirken  onu internet dünyası ile yalnız bırakmayın. Çocuklar gördükleri şeylerden çok çabuk etkilenirler,  belki sizin de o an için masum gördüğünüz içerik gece kabus ve panik nöbetleri ise size geri dönebilir.

Youtube de yayınlanan özellikle çocukların sırtından para kazanan kanallar ayrıca içler acısı. Çocukları tablet ve telefonlardan uzak tutmak çok zor, özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için hem saat kısıtlı olmalı hem de telefon ya da tabletle tek başına bırakılmamalı. Kendi telefonunuzu çocuğunuza vermek yerine tamamen güvenli uygulamalar  indirilmiş bir ‘ çocuk telefonu’ kullanması artık en kabul edilebilir, kötünün iyisi seçeneklerden birisi. Sizin elinizde telefon olduğu sürece çocuklarınızı bu dünyadan zaten uzak tutamazsınız.

yotube cocuk videolari

Yotube Kids’de size şüpheli gelen  ya da rahatsız bulduğunuz içerikleri de mutlaka bildirin. Youtube aile ve  eğitim içeriği genel müdürü Malik Ducard  çocukları korumak için çalıştıklarını ama kontrolün her zaman anne babalarda olması gerektiğini söylemişti. Yani Yotube Kids bile güvenli değilken klasik Yotube dan masum bir video izlemek ne kadar doğru olabilir. Striptiz yapan Elsa’lar boğazı kesilen oyuncaklar, küfürlerle seslendirilmiş niloya lar geri dönülmez hatıralara neden olabilir aman dikkat..

Etiketler: , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim