Vitra Abdest Lavabosu

Annekaz
30 Ekim 2015
8 Yorum

Abdest almak için lavabo tasarımı çok mu zor, peki tasarladığınız lavaboya anlatırken abdest de alınabilir demek ne kadar zor? Tasarımcı Ömer Faruk Yakupoğlu bu çok güzel lavaboyu tasarlamış tanımında aynen şu cümleler geçiyor “VitrA’nın yeni lavabosu Family her yaştan aile bireyleri için kullanım kolaylığı sağlıyor. Özel tasarıma sahip Family serisindeki alçak lavabo, ailenin küçük bireylerini mutlu etmenin yanı sıra, ayak bakımı için sağladığı özel alanla, büyüklere de keyif ve konfor sunuyor. Family serisi lavabolar, özellikle kalabalık ve çocuklu ailelere hitap ediyor. Ebeveynler için standart, çocuklar için ideal yükseklikte olan lavabolar, System Fit’in sunduğu özel oturma ünitesi opsiyonuyla, ayak bakımında yepyeni bir çözüm sunuyor” http://www.etsm.org.tr/’den alınmış yazdır..

LAVABO1Neden abdest kelimesi geçmiyor elbette tasarımcı ürünü istediği şekilde tanıtır lakin eleştirmek de benim hakkım. Bunu bu ülkede çocuk görse bu tasarım ne  kolaylık sağlar dense derki abdest almak için bir kolaylıktır ki endüstriyel bir tasarımcı da ticari amaçlı tasarımlar üretir abdest alanlar da neticede mal satılabilecek ticari bir kesimdir. Abdest alanlar genç ya da yaşlı böyle bir tasarıma ihtiyaç duyar, çünkü abdest alırken ayaklar yıkanır ve özellikle yaşlılar sıradan lavabolarda zorlanır ve tasarımcı olarak kişinin işi böyle tasarımları ortaya çıkarıp firmaların üretmesini sağlamak insanlara da fark sunmaktır, ama tanıtımlarda özellikle abdest kelimesinin geçmemesi bana göre tuhaf..Bu kadar mı korkuluyor yoksa firma bu ürünü sadece ayak bakımı yapanlara ve çocuklu aileler alsın abdest alanlar almasın mı demek istiyor..ya ben kötü niyetliyim ya firma ürünü satmak istemiyor bilemedim.. Lavaboyu görünce çok sevindim ama tanıtımı okuyunca hayal kırıklığı oldu..

Yıl 2010 / Marka Vitra / Ürün Lavabo.. bu ürünü bana çok soran oluyor VİTRA sitesine girip lavabo kategorisinde bu ürünü bulabilirsiniz.

Bunu da seversin  Kış geliyor örgüler yeniden konuşuluyor

virta abdest

ABDEST İÇİN LAVABO

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (8)
 1. ozlem dedi ki:

  Belki Uretici tanitimini yaparken sadece Turkiye’yi ve Muslumanlari baz almamistir. Tum dunyaya pazarlama niyeti vardir. Olamaz mi? Avrupada asansor sistemli lavabolar da var ve reklam yapilirken genelde cocuklu aileler icin denir! Halbuki pekala abdest de alinabilir. Vitra sonucta dunya markasi, nereye giderseniz gidin illa bir vitra gorursunuz.
  Sevgilerimle

  • annekaz dedi ki:

   Ülkelere, kültürlere hatta dinlere göre ürün tanıtımı yapılır mesela Coca cola nın ramazan kampanyaları gibi ki koskoca bir reklam projesidir bu, Türkçe yazılan bir yazıyla bana Avrupa da tanıtım yapıldığını söylemeyin ha aynı kelimelerle farklı dillerde tanıtım yapılıyor diyelim çoğunluğu müslüman bir ülke için ‘abdest’ kelimesinin geçmesinden doğal bir şey olamaz.

 2. gül dedi ki:

  Haklısınız açıkçası, çok güzel br satış alanı bulabilecekken bundan kaçınmaları insanı rahatsız ediyor. Kimse çocuk değil, hepimiz pekala biliyoruz ki firmalar sırf elindekini pazarlamak için ideolojileri, dini, cinselliği gayet güzel kullanıyorlar. Ama “abdest” kolaylığı adına sunulabilecek bir ürünün tanıtımı bu yönde yapılmıyor.

 3. ozlem dedi ki:

  Elbette Turkce ile tanitim yapilmiyor ama katalog her ulkeye ayri basilmiyor bildigim kadariyla. Bugun Geberit de boyledir, Villeroy& Boch da… Bir de Coca-cola ile Vitrayi kiyasliyorsunuz. Farkli kulvar ve siniflarda yarisiyorlar. Biri dunya devi unutmayin ;D… Coca cola her ulke icin reklam yapmayacak da kim yapacak Allahaskina !

 4. chanel dedi ki:

  Özlem hanım 2. yorumunuzda sırf cevap verebilmek adına yapmışsınız. coco cola örneği gayet yerinde bir örnek olmuş bence.Üslubunuzda kırıcı ve alaycı bir tavır var.Dikkat etmelisiniz.

 5. LEYLA dedi ki:

  Çok doğru bir noktaya, cesurca yaklaşmışsınız. özellikle dünyaya açılmış olan türk markalarının kendi kültürlerini, dinlerini, geleneklerini gizlemeye çalışması çok üzücü.

 6. kemal dedi ki:

  Gerçekten çok doğru bir noktaya temas etmişsiniz sayın moderatör, bende bir yarışma için alçalabilen fonksiyonel bir lavabo tasarlıyorum, “abdest” kelimesini yazsam mı diye tereddütteydim şimdi karar verim yazacağım. Bize bu tereddüdü yaşatan özlem hanım gibi insanlara yazıklar olsun. %98 i Müslüman bir ülkede bu denli batı mukalliti insanlar görmek gerçekten çok üzücü. Kendi kültürlerinden utanan sömürge zihniyetli insanlardan Rabbim tez vakitte bizleri kurtarsın.

 7. Yılmaz dedi ki:

  Alacaktım vaz geçtim, abdest alan yok ayak yıkayan çıplak bir bayan var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim