Başarılı Bir Ailenin Yaşam Döngüsü

Hayriye Koz
10 Aralık 2018
Yorum Yok

Toplumların temellerini aileler oluşturur. Bu yüzden iki yetişkin bireyin evlenmesi ile birlikte harika bir sistem oluşturulur. Aile sayesinde toplumdaki bütün sorunlar çözülebilir. Çünkü aile bir sistem olgusunu içermektedir. Her ailenin kendisine özel amaçları ve hedefleri vardır. Bu yüzden aile bireylerinin hepsi, olabildiğince bu hedeflere ulaşmak için gerekli özveriyi gösterir. Aileler, çocukların olmasıyla beraber genişler ve bu sayede hedefler de güncellenir. Ailelerin böylesine önemli konularda, doğru yaşam stratejisine sahip olması çok kritiktir. Bakıldığı zaman, aileler için önemli bazı yaşam döngüleri vardır. Bu yaşam döngülerini en doğru duygusallıkla atlatmak, ailelerin daha güçlü bir yapıya sahip olmalarını sağlayacaktır.

Yeni Evli Çiftler ve Çocuk Sahibi Olmak

Yeni evlenen çiftler, birbirlerini fiziksel ve zihinsel anlamda memnun edecek davranışlar içerisinde olmalıdır. Böylece evliliğin sağlam temelleri atılıyorken, aynı zamanda aile kavramının da gerekleri yerine getirilir. Hamilelik döneminde erkeğin kadına yardımcı olması, aslında anne ve baba kültürünün oluşmaya başladığı bir andır. Aile içerisine yeni bir bireyin katıldığı dönemde, ailenin sayısı genişlediği için artık daha farklı bir rol dağılımı gerekecektir. Bu süreç esnasında, çocuk en çok özene ve ilgiye ihtiyacı olan birey olarak görülür. Fakat mutlu bir ailenin devamı için, eşlerin birbirlerini de ihmal etmemesi çok kritiktir. Böylece doğru bir aile yönetimi sergilenmiş olacaktır.

Çocukların Büyümesi ve Yuvadan Ayrılması

Çocuklar zamanla yaşadıkları ilgiyle beraber, aslında ergenlik dönemlerinde biraz sıkıntılı dönemler geçirirler. Bu süreci kolay hale getirecek kurum ise yine ailedir. Çünkü aile ile birlikte, değişen ruh hali kendisine yeni bir sosyal rol edinecektir. Bağımsızlığın kazanıldığı bu süreçte, aynı zamanda genç çocukların da aile sistemine entegre edilmesi önemlidir. Gençlere hazırlanacak ve yardımcı olunacak hayat planlamasında, kendisine en yararlı olacak kararların alınması gerekir. Çocuklar artık evden ayrıldığında, ebeveynlerin de bu duruma büyük bir olgunlukla yaklaşması gerekir. Aslında bu döngü sonrasında ebeveynler yine evlilik başı sürecine dönmektedir. Bunun aşılması için ise çiftlerin birbirlerine karşı ilk günkü saygı ve sevgilerini sürdürmesi olacaktır.

Bunu da seversin  Türk erkeklerinin ömrü bu yüzden kısa
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim