Ahşap oyuncakları seçmek için 6 mükemmel neden

Annekaz
11 Temmuz 2020
Yorum Yok

Ahşap oyuncaklar son zamanlarda yeni bir geri dönüşün tadını çıkarıyor. Giderek daha fazla ebeveyn bu zamansız ve çevre dostu oyuncaklara yöneliyor. Peki, neden? İşte ahşap oyuncakların her zaman iyi bir seçim olmasının 7 mükemmel nedeni.

Ahşap oyuncaklar dayanıklıdır

Ahşap dayanıklı bir malzemedir. Ahşap oyuncakları yok etmek küçük çocukların ağırlığından daha fazlasını gerektirir. Plastik oyuncaklar veya diğer malzemelerden yapılmış oyuncaklarla karşılaştırıldığında, ahşap oyuncaklar çok daha dayanıklıdır ve nadiren kırılır.

Bu dayanıklılık kısmen birçok ahşap oyuncağın elle üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sayede ahşap oyuncaklar en yüksek kalite standartlarını karşılamasına yardımcı olur ve oyuncak biraz özenle kullanıldığında aile yadigarı olabilir.

Ayrıca ahşap oyuncaklar sadece daha dayanıklı değil, aynı zamanda daha güvenlidir. Ahşap oyuncaklarda kırılabilecek daha az sayıda küçük parça vardır, bu da çocukların yaralanma tehlikesini ve yutulabilecek küçük parça riskini azaltır.

Ahşap oyuncaklar yaratıcılığa ilham verir

Bakıldığında ahşap oyuncaklar oldukça basittir. Çalışırken sesleri veya yanıp sönen ışık efektleri yoktur. Çocuğun duyularını gürültü ve ışıklarla aşırı yüklemek yerine, çocuk oynamak için kendi yaratıcı duygusunu kullanmalıdır. Bu sayede çocuğunuz ahşap oyuncaklar ile oynarken aklı pasif bilgiler ile dolmadan hayal gücünü kullanması anlamına gelir.

Bu tür oyunlar çocuğun yaratıcı, sosyal, duygusal ve sözel gelişimi için önemlidir. Yaratıcılık ve hayal gücü dolu bir oyun sırasında onların düşünme ve tartışma becerileri de güçlenecektir.

Ahşap oyuncaklar sürdürülebilirdir

Daha çevre dostu bir ev mi istiyorsunuz? Çocuğunuzun oyuncakları ile başlayabilir ve eşzamanlı olarak çocuğunuza çevreyle ilgili eğlenceli bir şekilde sorumlu olmayı öğretebilirsiniz.

Ahşap oyuncakların çoğu sürdürülebilir ormancılık yöntemleri ve hızlı büyüyen ağaçlar kullanılarak üretilmektedir.

Ahşap oyuncaklar ince motor becerilerini geliştirir

Koordinasyon, karar verme, esneklik veya kişinin kendi denge duygusu olsun; ahşap oyuncaklar çocuğunuza hepsini geliştirme konusunda yardımcı olabilir!

Örneğin, çocuğunuz tahta bloklardan bir kule inşa ederse el becerisini geliştirir. Çocuğunuz tahta blokları düşmeyecek veya kuleyi yıkmayacak şekilde istiflemenin bir yolunu bulmak zorundadır. Bu, ince motor becerilerini ve koordinasyon yeteneğini geliştirir.

Bunu da seversin  Çocuğunuzun resmi oyuncak olsun

Ahşaptan yapılmış oyuncak arabaların bile benzer bir etkisi vardır. Bu tür oyuncaklar diğerlerinden daha ağırdır. Örneğin, çocuğunuz tekerlekleri döndürmek için daha fazla çaba sarf etmelidir. Bu aynı zamanda koordinasyon ve güç için iyi bir eğitimdir. Çocuğunuz oyuncak arabayı hareket ettirmek ve istenen hızda sürmek için doğru miktarda basınç ve enerji kullanmayı öğrenecektir.

Ahşap çocukları mutlu eder

Günümüzde birçok çocuk akıllı telefonlarıyla ya da bir bilgisayarın önünde oturarak saatler geçiriyor. Bu sayede genç beyinler aşırı uyarılarak, ruh hali değişimleri ve huysuzluk göstermelerine de neden olabilmektedir.

Ahşaptan yapılmış oyuncaklar ile yaratıcı ve interaktif oyunlar sakinleştirici olmakla beraber çocukları mutlu eder. Çocuğunuz diğer oyuncaklar veya akıllı telefon uygulamalarında sıkça bulunan özel efektler ve rahatsız edici yanıp sönen ışık bombardımanından ziyade kendi düşüncelerinde rahatlayabilirler.

Ahşap oyuncaklar daha ucuzdur

Ahşap oyuncaklar gerçekten daha ucuzdur çünkü aynı oyuncağı on kez almak yerine ahşap bir oyuncak on yıla kadar tekrar tekrar kullanılabilir. Dayanıklı olması ve sürekli kullanılabilmesi yüksek fiyatın uzun vadede buna değer olduğu anlamına gelmektedir.

Ahşap oyuncakların birçok avantajı vardır. En önemlisi, ahşap oyuncaklar çocuklarınıza diğer oyuncakların sunamayacağı birçok yeni şey öğretebilir. Ahşap oyuncaklar klasiktir ve şu anda en popüler dönemlerini yaşıyorlar çünkü çocuğunuzu saatlerce eğitici, hayal dolu ve eğlenceli oyunlar ile meşgul edebilirler.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim