Çoğunuzu Mutlu Edecek Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Annekaz
25 Aralık 2020
Yorum Yok

Hem kendilerini rahat hissedebilmeleri hem de özgürce hareket edebilmeleri açısından mutlaka çocukların kendilerine ait bir odası olması gerekir. Ders çalışma, oyun oynama ve huzurlu bir uyku gibi pek çok gereksinimin karşılanmasını sağlayan çocuk odalarının gerek işlevsel yönü gerekse çocuğun memnuniyeti açısından iyi bir şekilde dekore edilmesi önemlidir. Çocuk odası dekorasyonu yapılırken çocuğun yaşı, odanın büyüklüğü ve oda içerisinde kaç çocuğun kalacağı gibi önemli kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. Şartlar doğrultusunda çocuğun ruhsal ve zihinsel gelişimine katkı sağlayacak ferah bir oda dizayn etmek isteyenler için yazımızda çocuk odası dekorasyonu fikirlerine değindik.

Küçük Odaları Verimli Kullanın

Çocuğunuza ayıracağınız oda küçük ve bu nedenle eşyaları sığdırma konusunda zorluk yaşıyorsanız endişe etmenize gerek yok. Çok fonksiyonlu çocuk odası mobilyaları alandan tasarruf etmeyi sağlayacağı için odayı en verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Üstelik birden çok işlevi olan bu tür eşyalar büyük odalarda da daha az yer kaplayacağı için ortamın daha ferah olmasını sağlar. Bir odayı birden çok çocuk paylaşacaksa yatakları ranza olarak tercih edebilir ve böylece yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazalı yataklar da iyi bir depolama alanı oluşturduğu için doğru bir tercihtir. Duvara monte edilen rafları kitaplık olarak kullanmakta odayı daha verimli kullanmanıza yardımcı olur. Ayrıca odanın köşelerini bile değerlendirmenizi sağlayacak fonksiyonel mobilya modelleri de bulunmakta. Çocuk odası dekorasyonu yapılırken bu tür mobilyaları tercih ederek küçük odaları bile ferah bir mekan haline dönüştürebilirsiniz.

Bebek Odasını Çocuk Odasına Dönüştürmek

Çocuk odası dekorasyonu yapılırken çocuğun yaşını göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü bir bebeğin ihtiyaçları ile bir çocuğun ihtiyaçları birtakım farklılıklar gösterir. Çocuğunuz büyüdüğünde odasını yeniden düzenlerken ekstra bir masrafa girmemek için ileriye yönelik eşyalar ile oda dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Uzatılabilir özellikteki bebek yatakları tercih ederseniz çocuğunuz büyüdüğünde de aynı yatağı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sallanan bebek beşiği kullanmak istiyorsanız sabitlenmesi mümkün ve ileride korkulukları çıkabilen bir model tercih edebilirsiniz. Gardırop seçimi yaparken ise çocuğun büyüdüğünde kıyafetlerinin sığmama ihtimaline karşılık depolama alanı fazla olan bebek gardıroplarına göz atabilirsiniz.

Bunu da seversin  Ağaç dallarından vazo

Çocuk Odasını Eğlenceli Bir Alan Haline Getirin

Çocuklar zamanın büyük çoğunluğunu odalarında geçirecekleri için orayı benimsemeleri gerekir. Çocuk odası dekorasyonu yaparken çocuğun sevdiği çizgi film karakterleri ile odayı süslemek eğlenceli vakit geçirmesini sağlar. Ayrıca oda içerisindeki eşyalarda onun sevdiği renkler kullanılırsa gün boyu sıkılmadan oda içerisinde keyifle vakit geçirir. Perde, halı ve avize gibi eşyaların seçiminde de çocuğun cinsiyeti ve yaşı göz önünde bulundurularak tercihler yapmak gerekir. Eğer çocuğunuz odayı kardeşleri ile paylaşacaksa çocukların ortak noktalarına göre çocuk odası dekorasyonu yapmak en doğru karar olur.

Doğru Renklerle Çocuk Odası Dekorasyonu Yapmak

Çocuk odası dekorasyonu yaparken kullanılacak renkler dikkat edilmesi gerekilen en önemli hususlardan birisi. Renklerin insanlar üzerinde psikolojik etkisi var. Bu etki çocuklar üzerinde yetişkinlere göre çok daha fazla. Çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayacak renkler ile çocuk odası dekorasyonu yapılarak bu etkiden olumlu şekilde yararlanılabilir. Özellikle okul öncesi çağda olan küçük çocukların odasında mavi ve yeşil renklere ağırlıklı olarak yer vermek çocuğun uykuya rahat dalmasını sağlar. Okul çağındaki çocukların odasında ise sarı renkli eşyalara yer verilerek çocuğun derse kolay odaklanabilmesine yardımcı olunabilinir. Ayrıca çocuk odalarında lila renklere de yer vermek çocuğun hayal dünyasına katkı sağlar.

 

Çocuğunuzun huzurlu ve mutlu bir şekilde vakit geçirebileceği çocuk odası modellerini Koçtaş’ta bulabilirsiniz. Aradığınız kriterlere uygun hayalinizdeki çocuk odası dekorasyonu için Koçtaş web sitesini inceleyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim