Evden Çalışma yasalaşıyor

Annekaz
3 Ocak 2012
8 Yorum

Yıllardır destek verdiğim ve çalıştığım esnek çalışma ve evden çalışma modeli nihayet yasalaşıyor. Artık devlet memurları ve özel sektörde çalışanlar esnek çalışma ya da evden çalışma modeli ile hiç işe gitmeden evlerinden ya da bulundukları ortamda çalışabilecekler. Devlet memuriyeti olarak ilk uygulamayı Yalova Belediyesi yaptı çalışanların yüzde 70’i artık evden çalışıyor. Sendikalar kaşı çıksa da ben zamanla oturacağını sistemin daha da iyileştirileceğini düşünüyorum..

Evden çalışma nasıl olacak?

Kişi ücret karşılığı kendi evinde iş görecek

Evden çalışma da bir sözleşme imzalanacak, işçi birden fazla patronla çalışabilecek yani şu sıralar benim yaptığım gibi iki işte birden çalışabilecek yalnız burada sözleşme çok ucu açık bir tanım yasa görüşülmeye başlandığı zaman hukukçular örnek bir sözleşme mutlaka ortaya koyacaklardır. Ben 8 senedir bu şekilde çalışmama rağmen o bildiğimiz ” sigorta” kapsamından başka bir sözleşme içerisine dahil olmadım.

Ücret parça başı veya ürettiği işe orantılı olarak belirlenecek .. parça başı çalışan çok hanım var böylece hem sigorta kapsamına girecekler hem de kazançları yapılan sözleşmelerle garanti altına alınacak..

Sözleşmede kişinin ne kadar çalışacağı çalışma saatleri ya da günde kaç parça çıkartması gerektiği gibi maddeler mutlaka olacaktır o yüzden sözleşmeler işveren ile çalışan kişi arasında özel olarak imzalanır sözleşmelerin anlaşılır olması ve iyi okunması tabi şart..

Esnek çalışma sisteminde bir kaç kategori daha var ama mesela esnek zamanlı çalışma ile evden çalışma arasında fark var.. kategoriler ve buna göre ihtiyaçlar iyi olmuş. Sendikaların görüşleri de önemli “işçilerin ruh sağlığı bozulur” açıklamasından daha fazlası gerekiyor. Esnek çalışma sistemi ve kadınların istihdamı ile birlikte ben kendini geliştirmiş kadınların çalışma hayatına evden de olsa katılabileceklerini düşünüyorum. Ve yasayı kendi adıma diğer kadınlar adına dört gözle bekliyorum..

Bunu da seversin  Silgi Yüzük

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (8)
 1. Mahzun Prenses dedi ki:

  Selamlar anne olduktan sonra ben de evden çalışmayı seçmiş bir iş kadınıyım. Yasa tüm anne-çalışanlara ilaç gibi gelecek bence. Ayrıca işverenlerin de kısmen hoşuna gidecektir diye düşünüyorum.

 2. Nergiz Güzelpınar dedi ki:

  Merhaba, okuyunca çok heyecanlandım, evlendiğimden beri yani 10 yıldır böyle bir şey bekliyorum. Pek çok insan için özellikle de kadınlar için harika bir fırsat. İnşallah düzgün bir şekilde hayata geçirilir de ben ve benim durumumda olanlar yararlanabiliriz. Paylaşımınız için çok çok teşekkür ederim. Zevkle takibinizdeyim. Sevgiler.

 3. Senem dedi ki:

  bütün annelerin beklediği bir şey bu olsa gerek.
  ama anne dostu toplum olmak için daha çok yolumuz var

 4. Eren Kaya dedi ki:

  Böyle bir yasa iyi mi kötü mü karar veremedim. Karar veremeyişimin bir nedeni her türlü suistimale açık olabilme ihtimali. Hem işveren hem de çalışanın (Türkiye’de nadir rastladığımız) iş ahlakına sahip olması gerekiyor herşeyden evvel. Öte yandan çalışanın evden de işini yapabilmesi için bir yasaya ihtiyaç duyulması ayrı bir problem. Bu da bizi yine iş ahlakına götürüyor. Ne patronun çalışanına güveni var ne de çalışan o güveni verebilmiş ki evden çalışabilmek tamamen işyerinin insiyatifine bırakılamıyor. Oysa devleti ilgilendirmemeli işyerinin çalışanını nasıl çalıştırdığı… Umarım bu yasa çalışan anneleri ve babaları rahatlatır.

 5. ceren dedi ki:

  Bir akademisyen olarak ben de bunu bekliyorum.. Herhalde bu yolda ilk sözleşme imzalayacaklardan biri de ben olacağım!!

 6. egoistkumsal dedi ki:

  açıkçası böyle bir çalışma düzeninin kadın için özellikle iyi görülmesine şaşırıyorum. zaten evin içine kapatılmış, sosyalleşmemiş kadın için hem anneliğini hem ev kadınlığını (ki kadının bu görünmeyen emeği kölelik mantığının aynısıdır) yap çalışacaksan da otur evinden belirlenmiş meslek dallarını yap. esneklik adı altında kadın yine evine kapatılmakta ki torba yasada da bu konuyla ilgili maddeler vardı. mesleki eğitimlerde bile kadının iş alanı daraltılmış eğitime giren kadın sayısı ile işe alınan kadın sayısı arasındaki uçurum da yükselmiştir. bir de şu var ki kadın nasıl özgür olacak diye baktığımızda iş hayatına atılmasından mı ibarettir dediğimizde bana göre hayır. nereden nereye geldim ama kısaca evde çalışmak bir kadın için kesinlikle iyi bir durum değil.

  • annekaz dedi ki:

   Farklı bir bakış ama burada ilk hedef ekonomik özgürlük. Sosyalleşme hem çevresel hem de çekirdek aile yapısında farklı farklı olabiliyor ama para her yerde aynıdır ister kazanır hafta sonu çocuklarıyla, arkadaşlarıyla sinemaya yemeğe gider, ister altın günü yapar ikisi de kadın için farklı çevresel etkilerde sosyalleşmedir.. bunu yasanın belirlemesi imkansız :)

   • egoistkumsal dedi ki:

    :)sonrasında bu parayı nasıl kullanacağını kadın belirliyorsa tamamen, dediğiniz doğru olabilirdi ama gerçek hiç de öyle değil. kadının ailesine ziyarete gitmek için, sokağa çıkmak için bile kocasından izin aldığı bir toplumsal düzende yaşıyoruz bunda batı veya doğu ayrımı bile yapılamıyor. kadın çalışıyor da olsa evinin içinde de oturuyor olsa bir şekilde eziliyor. ki kadının çalışması genelde ailede ek gelire ihtiyaç olduğu için oluyorsa genelde bu kazandığı parayı ev geçimi için kullanacaktır.
    şu bana çok acıklı geliyor anne olduktan sonra şunu yapmak zorunda kaldım sitenizin adı annekaz ama sadece bundan ibaret kadınlar değil yorumu yazanlar da siz de. bunlar şu anki durum yasalarla devlet bir yandan hayatımızın içinde olduğu için çokça belirleyici hayatımızda hele ki iş hayatını düzenlemeye gelince daha çok belirleyici işine geldiği gibi bunları uygulamada da işveren belirleyici. bunları hukuki açıdan takip etmeyense yine devlet oluyor. dönüp dolaşıp yasalara geliriz, devletin tutumu burada çok önemli o yüzden:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim