Facebook’dan şantaj ve tacize karşı neler yapılabilir?

Annekaz
19 Mart 2016
Yorum Yok

Gündelik hayatta taciz ne kadar varsa 10 katı facebook da!  Gerekli önlemleri almadığınız sürece karşınıza pek çok sapık, soysuz, insanlıktan zerre nasibini almamış insancıklar çıkabilir. Hatta facebook da taciz şantaja bile dönüşüyor listenize eklediğiniz birisi ya da hesabını ele geçirilen yakın bir arkadaşınızın profili üzerinden sizi taciz edebilirler. Tehdit ve şantajlarla sizinle buluşmak isteyebilir ya da çıplak fotoğraf video vs göndermenizi isteyebilir bu facebook da oldukça fazla,  peki öncelikle bunlara sebebiyet vermemek için neler yapmalısınız bunları yazalım.

1. Facebook’da yok kapalı grup, yok sadece sizin gördüğünüz arkadaş, yok kişisel paylaşım bilmem ne güvenip kesinlikle ve kesinlikle yabancılar tarafından görünmek istemeyeceğiniz şekillerde fotoğraf yüklemeyin bakın paylaşmayın demiyorum sadece siz görseniz bile yüklemeyin. Hesabınızın ele geçirilmesi az da olsa ihtimaldir..

2- Telefon, açık adres gibi bilgileri kesinlikle paylaşmayın. Facebook güvenlik olarak sizden numara ister başka bilgisayarlardan facebook a girmek istediğiniz zaman  ya da şifrenizi unuttuğunuz zaman, ya da başkası sizin hesabınıza girmeye çalışırken bu önemli bir detaydır facebook telefon onayını kesinlikle aktif hale getirin ama güvenlik ayarlarından bu numarayı sadece ben görebilirim şeklinde işaretleyin.

Eğer facebook hesabınızı güvenli hale bu şekilde getirirseniz, hesabınızın ele geçirme oranı yok denecek kadar azdır tabi ki dikkatli bir internet kullanıcı olarak telefonunuza ve bilgisayarınıza virüslü programlar eklentiler yüklememelisiniz.

facebookdan-şantaj facebook-dan-şantaj-şikayet

Gelelim işin şantaj kısmına eğer böyle bir insan israfı şerefsiz ve haysiyetsiz bir insanla kaşılaşırsanız işiniz kolay değil eğer telefon numaranızı biliyorsa sizi istediği gibi tehdit edebilir hatta bazı geri zekalılar sizin fotoğrafınız üzerine gayrı ahlaki fotoğraflar montajlayıp yaymakla bile tehdit edebilir. İlk yapmanız gereken şifrenizi değiştirmek olsun eğer bu zamana kadar telefon onayı yapmadıysanız telefonunuzu da onaylayın. Tehditlere Kulak asmayın! mesajların ekran görüntülerini alın, alırken kişinin mesaj saati, profili vs net olarak görünsün.  Kişinin profiline gidin ekran görüntülerini yine alın. Arkadaşlarınızı uyarın açık olarak profilinizden şantaj ve tehdit edildiğinizi bildirin. Facebook şantaj bildirim sayfasına gidin https://www.facebook.com/help/contact/567360146613371  buradan hemen form doldurun, ekran görüntülerini mesajlarını bu formda facabook a iletin,  mümkünse o gün gidip suç duyurusunda bulunun. ( giderken renkli ekran çıktıları almayı unutmayın)  Facebook dan mesajlar silinse de facebook cache ve DB kayıtlarını uzun süre saklar istemesi gelmesi uzun sürse de IP numarasından kullanıcı bulunur ve cezasını çeker.

Bunu da seversin  Gösterişsiz doğal oyuncak bez bebekler

Bu tür kişiler tehdit ve şantaj yaparken korkutup sindirirler, konuşurken öyle bir tavır sergilerler ki kendinizi suçlu bile hissedersiniz! asla korkmayın en fazla telefon hattınızdan olursunuz sizin fotoğraflarınızı herhangi bir şekilde yaymaya başlarsa facebook a anında bildirim yapın. Facebook bu tür bildirimleri kısa sürede cevaplıyor.

UNUTMAYIN FACEBOOK, SOSYAL MEDYA HERKESE AÇIK ALANLARDIR. KİMSEYE GÜVENMEYİN TANIMADIĞINIZ KİŞİLERİ ARKADAŞ OLARAK EKLEMEYİN EN YAKIN ARKADAŞ YA DA SEVGİLİNİN MESAJLA  HER İSTEDİĞİ FOTOĞRAFI BİLGİYİ GÖNDERMEYİN. TELEFON ONAYI ALIN.

Facebook güvenlik ve emniyet bildirimlerini kendiniz ve çocuklarınızı bilgilendirmek için okuyun..

https://www.facebook.com/help/748040478549007/

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim