Karamel şekerinden süsler

karamel kalpler
Annekaz
9 Mayıs 2011
1 Yorum

karamel kalpler

Karamelli hiç bir şeyle aram pek yoktur, ne dondurma ne de ters düz tatlılarda sevmem, lakin bizim kızlar çook seviyor. O yüzden bazen evde karamelli tatlılar yapılır, ya da tatlı yapılır karamellenir.

Bu gördüğünüz karamel süsler sadece şeker kullanılarak yapıldı. Pek çok tatlının pastanın üzerine süs olarak eklenebilir yalnız şeker hem havayla hem de tatlıların nemiyle birleşince erimeye başlıyor. O yüzden tatlıları servis ederken üzerine son anda koymakta fayda var. O zamana kadar yağlı kağıt üstünde buzdolabında saklanabilir.

Karamel şekilleri yapması gerçekten kolay ama şekeri, şerbeti ,elma şekeri vs yapımında tecrübesi olanlar için özellikle çok kolay gelecektir.

 

Böyle küçük şekiller yapmak için size bir bardak şeker, ve çelik bir tencere ve ya tava lazım

Tencerenizi ocağa koyun , bir süre ısıtın üzerine bir bardak şekeri ekleyin ve erimesini izleyin şeker kenarlardan başlayıp tamamı önce sıvı hale gelecek sonra bal rengine dönecektir bu aşamada ocaktan alın. Silpat ve ya yağlı bir kağıdı düz bir yüzeye serin, kaşıkla tavadan alıp  fazlasını akıtarak ip gibi süzülmeye başlayınca silpat veya yağlı kağıt üzerinde çabuk çabuk şekiller yapın. İlk seferinde olmayabilir zamanla daha düzgün şekiller çıkacaktır. Elinizi değmeden soğutun ve servis sırasında kullanın..

 

 

 

Bunu da seversin  Domates kabuklarından salça
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim