Kazaz Püskül

Annekaz
20 Şubat 2023
Yorum Yok

Türk gelenekleri arasında en köklü aksesuarları arasında kazaziye takı modelleri gelir. Özellikle kazaz püskül modelleri ile ince işçilik isteyen kazaz tesbih, kazaz bileklik modelleri en eski dönemlerden bu yana üretilir. Üretim şekli genellikle usta çırak ilişkisine dayanır ve bireylerin kendi istedikleri tarza uygun, farklı örgü türleri birleştirilerek ya da tek örgü tercih edilerek üretilen takılar ile şık ve modern aksesuarlar kullanılabilir. Kazaz püskül modelleri ya da kazaz püskül detayları kişilerin beğeni, takı zevkini yansıtan detaylar arasında yer alır. Özellikle günlük rutinlerde de takı kullanmayı seven erkekler kazaz püskül detayları barındıran aksesuarları tercih edebilir. Bunun nedeni özgün, biricik takılar arasında yer alması olarak bilinir.

Kazaz püskül, kazaziye bileklik ya da Trabzon kazaz tesbih modelleri Trabzon bölgesine ait en eski ve görsel açıdan estetik olan takı alternatifidir. Kazaz tesbih nedir ya da kazaz püskül modelleri ile ilgili konularda bilgi sahibi olmak isteyen kişiler üretilmiş ve satışta olan aksesuarları incelemektedir. Trabzon kazaz tesbih, kazaz püskül modelleri saf gümüş ya da saf altın ipliklerden farklı çeşitlerde örgü yapılması ve desenler verilerek ortaya takıların çıkarılması işlemlerini içerir. Usta çırak ilişkisi ile gelişen sektörde günümüzde çok az kazaziye ustası bulunur. En profesyonel, estetik, modern ve şık kazaz püskül modelleri kazaziye bileklik modelleri ya da kazaz tesbih modelleri yapılarak kullanıcılar ile buluşur. 

Kazaziye Püskül

Kazaziye takı modellerinin ortaya çıkışında ev hanımlarının büyük katkısı vardır. Özellikle ev ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadınlar kazaziye püskül modelleri, kazaz tesbih ya da kazaz bileklik modelleri üretmeye başlamıştır. Günümüzde saf altın ve saf gümüş iplikler ile farklı örgü teknikleri ve modelleri uygulanarak kazaz püskül, kazaz bileklik ve kazaz tesbih üretimi yapılır. Seri üretim takılar arasında olmadığı için özgün, farklı ve estetik görünümde olan kazaziye püskül, kazaz tesbih elde edilir. Bu nedenle saf gümüş ya da saf altından elde edilen farklı, başka kimsede olmayan takı takmak isteyen erkekler kazaz püsküllü tesbih modelleri tercih etmektedir. Kazaz takı isimlerinin farklı birçok ismi de bulunur. Bunlar arasında en yaygın olanları ise kazazlık, kazaziye, kazaz adları aynı türleri ifade eder ve aksesuarlar büyük ince işçilik içerir. Örgü modelleri ve teknikleri de kendi aralarında çeşitlendiği için yapım süreci uzun ya da kısa olabilir. Özellikle kaliteli malzemelerden üretilen gümüş kazaz tesbih ya da kazaziye püskül modelleri hem göz alıcı görünür hem de diğer takı, aksesuarlara oranla daha dayanıklıdır. Kazaziye püskül modelleri gümüş işçiliğinde en güzel örnekleri görülen takılar olarak bilinir. 

Bunu da seversin  Mum süsleme

Kazaziye Erkek Püskül

Günlük olarak kıyafetlerle uyum sağlayan özgün, şık ve kişilerin beğenilerini yansıtan takılar arasında kazaziye takılar örnek verilebilir. Özellikle kişilerin beğenilerini yansıtan örgü teknikleri, renk ve modelde olan kazaz püsküllü tesbih modellerini erkekler hem günlük olarak hem de özel günlerde severek tercih eder. Aynı zamanda kazaziye erkek püskül modelleri ile farklı tarzda bileklik modelleri, tesbih çeşitleri yapılarak kullanıcıların beğenilerine sunulur. Kazaziye erkek püskül detayları en sık bileklik, tesbihlerde kullanılır. Saf gümüş ya da saf altın ipliklerden elde edilen kazaziye erkek püskül modelleri hem kaliteli hem de şık takılar arasında yer alır. Kazaziye erkek püskül modelleri bileklik, tesbih ve bilekliklerde kullanılır. Hem şık görünüm kazandırır hem de özgün, biricik ve estetik takı severler için en ideal seçenekler arasındadır. 

Trabzon Kazaziye Püskül

Kazaziye püskül modelleri arasında en sık alınan ve kullanılan ürünler bileklik, tesbih ve kolye olarak bilinir. Saf gümüş ve altın iplerle örülen etnik, estetik takılar elde edilir. Usta çırak ilişkisi ile üretimi yapılan Trabzon kazaziye püskül örnekleri eskiye oranla günümüzde üretimi oldukça azdır Ancak Trabzon şehrine özgü tasarımlar ve üretimler halen devam etmektedir. Cildi hassas olan ve sadece gümüş, altın kullanabilen kişiler Trabzon kazaziye püskül bileklik, kazaz tesbih modelleri ya da kazaz kolye modelleri tercih ederek görünümüne şıklık katabilir. Bunun dışında bireyler olabildiğince farklı, istedikleri kazaz örgü modelleri ile firmalara sipariş vererek istedikleri aksesuarlara ulaşma imkanı elde edebilir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.