Kene kabusu geri döndü piknik haram oldu

Annekaz
22 Nisan 2010
2 Yorum
Bir kaç gündür yeni bir kene cinsinin türediğini ve tehlikeli olduğunu okuyorum e tabi çoluk çocuk sahibi insanlar olarak çekiniyoruz. Piknik bağ bahçe hayalleri artık o kadar toz pembe değil. Virüs taşıyan kenelerin neden olduğu hastalığın belirli bir tedavisi ne yazık ki yok bu yüzden tedbirler çok daha önem kazanıyor. Mutlaka dışarı çıkılacak gezilecek doğa ile buluşulacak peki keneden korunmak için neler yapmak lazım.
Öncelikle Ormanlık çalılık bir alana gidilecekse vücudu açıkta bırakmayan kıyafetler giymek gerekiyor.
 Keneler uçamayan sıçrayamayan canlılar çıplak ayakla ve ya kısa şortlarla  ağaçlara otlara yapraklarla temasta kolayca insanı musallat olabiliyor. Pantolon paçasını çorabın içine sokma en etkili kotuma yöntemlerinden birisi.
Repellent tarzı böcek kaçırıcı ilaçlar etkili olabiliyor bunlar krem losyon vs olarak bulunabilir. Dikkatli kullanmak ve özenle seçmek lazım bebeklerde kullanılması sakıncalı, evcil hayvanınıza da bu ilaçlarla emdirilmiş tasma ve ya kumaş parçası takabilirsiniz.
Pikniğe gittiniz ve eve döndünüz ilk yapmanız gereken şey ılık bir duş almak bu sırada çocukların vücutlarını kontrol etmek gerekiyor küçük keneler ben sanılabiliyor ve ya saç içindeki keneler gözden kaçabiliyor. Koltuk altı göbek deliği kasıklar özenle incelenmeli, ayrıca keneler yerden insan vücuduna çıkıyor ısırdığı zaman dikkat çekmiyor ve ya can yakmıyor açık renk kıyafetlerde daha belirgin oluyor.
Eğer vücuda yapışmış bir kene tespit ederseniz paniğe kapılmadan müdahale etmek gerekiyor. Kenenin kafasını koparmadan kart ya da ip ile çıkarabilirsiniz. Keneyi çıkarmadan çamaşır uyu alkol vs gibi maddeleri dökmek önerilmiyor. Eğer cesaret edemezseniz en küçük sağlık ocağında bile müdahale edilebilir. Facebook sayfama kene çıkartma ile ilgili bir video ekledim. İp ile kene çıkarma tekniği dikkatle izlenmesi gerek
Takip eden 10 gün içinde ateş şişme kızarıklık belirtileri gözlemek gerekiyor eğer böyle belirtiler meydana gelirse acilen bir hastaneye gitmek lazım. Keneden oluşan ölümler meydana gelmeden önce beni de kene ısırmıştı. O zamanlar bu tür vakalar mı olmuyordu haberleri mi çıkmıyordu bilmiyorum ama kene gerçekten kabus oldu..
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. karabidikim dedi ki:

    kabus gerimi döndü ya ufffffff :( bugün hava harikaydı

  2. leyya-craftmania dedi ki:

    Allahım yarabbim.evlerden ırak..yok piknik alanlarından ırak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim