Kurdeleden kıvrık toka…

Annekaz
7 Mart 2008
4 Yorum

Çocuklara çok yakışacak bı kıvır kıvır tokanın yapımı da gerçekten çok kolay ve ilginç.Resimlerle anlatımı burada fakat ben sizin için basitçe Türkçe’ye çevirip konuyu daha anlaşılır yapacağım..

Öncelikle malzemeler.. eşit uzunlukta kurdeleler (25 cm uzunluğunda yeterli ama yinede size kalmış)mandal, kağıt tutacağı, yapıştırıcı ,ip,tahta şiş veya çubuklar..

Öncelikle tahta çubuklara kurdeleleri sıkıca hiç boşluk kalmayacak şekilde sarıyoruz.başlangıç ve bitiş noktasını kağıt tutacağı veya mandalla sabitleyip kurdelenin açılmasını engelliyoruz.Bu şekilde hazırlanan kurdeleleri bir fırın tepsisine koyup yaklaşık 250 derecede 5 dadika tututoruz.( burada dikkatli olmak gerek her fırın aynı değil siz genede fırına koyduktan sonra başından ayrılmayın ) Çıkarıp dokunmadan soğumasını bekliyoruz.

Soğuyan kurdeleleri dikkatlice tahtadan çıkartıp uçlarını açılı olarak kesiyoruz.Gerekirse uçlarını yakıp iplik atmasını engelleyebilirsiniz.

Bu şekilde hazırlanan kıvrık kurdeleleri bir ip yardımıyla ortasından topluyoruz sonra boş bir tokaya yapıştırıp elimizle düzeltiyoruz..İşte bu kadar ilginç bir toka çalışmasıydı …Değişik alanlarda da kullanılabilir..

Bunu da seversin  Taş fotoğraf tutucular
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (4)
 1. rüzgar dedi ki:

  Çok tatlı olmuş bu kurdele toka. Benim Zeytin kız bayılır bunlara. Gerçi sonrasında bu nasıl birşey bakiim ben bi diyerek lime lime eder ama olsun. Yapması da kolaymış hem :)

 2. Anonymous dedi ki:

  bu tokayı yapmayı çok istiyorum ama yapmayı beceremiyorumçok güzel gerçekten*

 3. Anonymous dedi ki:

  fazla bartıyorlar çok kötü ve kaba

 4. gülnur dedi ki:

  bu kurdeleleri saç maşasına sarınca olmaz mı acaba? biraz daha açık bukleler olur ama değişik bir model çıkar belki ortaya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim