Netflix Türkiye’ye Rtük denetimi

Annekaz
15 Ağustos 2019
Yorum Yok

Netfliks ve diğer internet üzerinden yayın yapan dijital platformlara getirilen denetim özellikle dijital yayın akışını takip edenleri rahatsız etti.

İnternet üzerinde dilediği gibi at koşturan dijital medyacılara karşı
RTÜK’ün ‘Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki’ yönetmeliğinin yasalaşması ve bu kurumların
RTÜK denetimine dahil olacak olması, yurt dışı kaynaklı olanlarında Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalması yayıncı kuruluşları tedirgin ederken bu kanalları takip edenlerinde bodoslama konunun içine dalması bu tür konularda ne çabuk gaza geldiğimizi gösteriyor.

Denetimsiz yayın yapan, her türlü propagandanın serbestçe yapılabildiği, bilinçaltı ve algı yönetimine dair içeriklerin denetimsizce sunulması kabul edilebilir değil elbette. Devlet bu tür yayınlara karşı ve bu tür yönlendirmelere karşı denetim hakkını kullanmalıdır ve kullanacaktırda.

Yayın içeriklerinin milli duruşumuza, milli değerlerimize, kültürümüze, toplumsal hassasiyetlerimize, sevgiye dostluğa karşı algı oluşturmayacak düzeyde olması beklenir. Gençlik üzerinde cinsellik, uyuşturucu madde kullanımın normalleştiği, küfür, şiddet, etnik kimlik üzerinden verilen mesajlarla kaliteli içerikler kadar kalitesiz içeriklerle de verilen mesajlar gençlik üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir mi evet bu mümkün..

İzleyenler hatırlayacaktır yıllardır mücadelesini sürdürdüğümüz Ermeni Soykırımı yalanı, ‘Designated Survivor’ dizisinde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün propagandası da ‘Another Life’ dizisinde, rahatlıkla piyasaya sürülebilmektedir.

Kısaca kantarın topuzunu kaçırmadan toplumsal hassasiyetlerimiz göz önüne alınarak yayınlanan içeriklerin denetlenmesi, bu hassasiyetlere uyulmadığı zamanlarda da devletin bunu denetlemesinden daha doğal bir durum olamaz. Bu yüzden parasını verdim istediğimi izlerim politikası yanlış bir politikadır kanısındayım..

Bunu da seversin  Çin Takvimi Nedir?
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim