Siyah Pirinç ve siyah pirinç pilavı tarifi

Annekaz
11 Ağustos 2014
Yorum Yok

Siyah pirinci daha önce gördünüz mü ya da duydunuz mu bilmiyorum ama ben ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Yeni ürünlere her zaman meraklıyımdır siyah pirinçde aslında çok eski bir tahıl ürünü olmasına rağ men ben yeni tanıştığım için neler yapabilirim diye düşünmeye başladım. Filiz Ayaz’ın küçük bir Siyah pirinç yemek tarifleri kitabı var içinde fikir oluşturabilecek siyah pirinci pişirme tekniği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. GDO’suz doğal siyah pirinç Edirne’de üretiliyor. Öğretim Görevlisi Rıdvan Ayaz’ın girişimleri ile İpsala’da üretiliyor ve satılıyor. Karra Siyah Pirinç markası ile satışı yapılan üründen Canan’ın yaptığı etkinlikle tanışma fırsatı buldum ve hemen ilk yaptığım yemek siyah pirinç pilavı oldu bir de sütlaç yapacağım onun tarifini de ayrı olarak vereceğim önce Siyah Pirinç pilavı

4 kişilik için

1 bardak siyah pirinç

3 bardak su

1 kaşık tereyağı

çok az tuz

pirinci yıkayın 20 dakika yarım saat ıslayın, Tencereye yağı koyun pirinci koyun ve kavurun normal pirinç pilavı gibi iyice kavurmanıza gerek yok.. Üzerine 3 bardak suyu ekleyin tuz atın ve kaynamaya bırakın. ağzını kapatın ve kısık ateşte bir yarım saat pişirin normal pirince göre daha uzun süre pişiyor ve normal pirinç gibi suyu çekip pişmiyor.. demlenmeye bırakın.

siyah pirinç pilavı1

Filiz hanımın tarifinden biraz daha değişik yaptım :)

Siyah Pirinç lezzetli mi?

Evet bence çok güzel çocuklarda beğendi bizim evde yemek ayırt edilmez lakin çocuklar sevdi önce tabaklarına sadece 1 kaşık koydular söylemesi ayıp bamya yapmıştım bir daha kalkıp aldılar tabaklarına ve 1 bardak pirinç siyah pirinç pilavı akşam yemeğinde yendi bitti vallahi ben beğendim salatası güzel olur böyle yeşil mercimekle pirinç pilavı karışımı bir şey öyle değişik bir pirinç fiyatı biraz yüksek sanıyorum. Dedim ama düzenleme geldi ithal siyah pirinçler pahalıymış efenim yerli siyah pirincin kilosu 7 lira..

siyah pirinç

Siyah pirinci Türk üreticisinden satın almak için facebook sayfasından bilgi alabilirsiniz.. Ayrıca siyah pirinç için 0284 616 9191 numaralı telefonu arayabilirsiniz..

 

Bunu da seversin  Türk Kahvesi ve Kahve falı

Bir de siyah pirincin faydaları ile ilgili bir yazı buldum eklemek isterim..

‘Siyah Pirinç Magnezyum Zengini

Lif ve mineral zenginliği açısından vejetaryen ve veganların popüler besin maddeleri arasında yer aldığını söyleyen Diyetisyen Selma Önelge Gür, siyah pirincin faydaları ve tüketimiyle ilgili detayları anlatıyor.

“Dünyada bilinen en yaygın türü Forbidden Rice (yasak pirinç)’dır. Bir hikayeye göre eski dönemlerde besin içeriğinin güçlü olması ve az yetiştirilmesi nedeniyle Çin’de hükümdarlar ve üst düzeyden kişilerden başkasının yemesi yasaklanmış ve o günden sonra da yasak pirinç olarak anılmıştır.

Beyaz pirince oranla daha fazla magnezyum içermesi nedeniyle özellikle kemik, sinir dokusu, kasların çalışması ve kalp sağlığı için önemli bir kaynak oluşturuyor. Magnezyum aynı zamanda kan şekeri ve kan basıncını da düzenliyor. Magnezyum hücrelerin enerji üretiminde de kritik bir rol oynayarak vücudun enerji düzeyini artırıyor, bağışıklık ve sinir sistemini kuvvetlendiriyor.”

Siyah Pirinçte Antioksidan Bolca Var

“Siyah pirincin beyaz pirinçten bir diğer farkı antioksidan değerinin yüksek olmasıdır. Antioksidanlar vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve yaşlanmanın etkilerini azaltıyor. Rengini antosianinler, sianidin, 3-0-beta glukositten alan, aromasını da özellikle asetil pirolinden alan siyah pirinç genetiğiyle oynanmamış bir ürün olduğu bildiriliyor ve tamamen doğal ve katkısız olduğu söyleniyor.

Siyah pirinç, karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral içeriği ile beyaz pirinçten farklı değil. Dünyanın en pahalı pirinçlerinden olan siyah pirinç kısıtlı miktarda üretilebilen değişik damak tatlarına hitap eden doğal aromaya sahip bu özellikleriyle diğer pirinçlerden farklı ve kalitesiyle değişik damak tatları arayanlar için yeni bir seçenek oluşturuyor.” ‘

Kaynak Hürriyet

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.