Spor ayakkabı üzerindeki kırışıklıklar nasıl giderilir?

Annekaz
15 Mayıs 2020
Yorum Yok

Spor ayakkabılar çabuk kirlenir ve çabuk deforme olabilirler, bu da kırışık ve kirli bir görünüme neden olabilir. Bu durum havanızı kaçırabilir ve rahatsız edici olabilir. Neyse ki, spor ayakkabılarını temizlemek için birçok yol vardır. Eğer kaliteli bir ayakkabınız varsa, makineye bile atabilirsiniz. Ancak, çoğu spor ayakkabı elde rahatça yıkanabilir fakat üzerindeki kırışıklar yıkandıkça daha da derinleşebilir ve daha eski bir hava yaratabilir.

Spor ayakkabınızın üzerindeki kırışıklıkları nasıl giderebileceğinizi merak ediyorsanız, işe yıkayarak başlayabilirsiniz. Eski bir yastık kılıfı içinde 30 derecede makinede yıkayabilirsiniz. Ancak, çok renkli bir ayakkabınız varsa rengi karışabilir, bu nedenle yalnızca beyaz veya siyah bir ayakkabıyı makinede yıkamanız önerilir. Renkli ve farklı parçalardan oluşan ayakkabıları ise elde ve eski bir diş fırçası ile ova ova yıkayabilirsiniz. Kuruması için dikkatli bir şekilde havalandırın.

 

Spor ayakkabı kırışıkları için ütü kullanın

Eğer ayakkabınızda kırışıklıklar varsa, bu sorunu çözmek için çoraplarla ayakkabının içini sıkıca doldurun. Nemli bir havlu ile sarın ve sıcak ütüyü ayakkabıya bastırarak ütüleyin. Ütülemeye devam edin ve kurumasını bekleyin. Buharın yardımıyla kırışıklıklar tamamen açılacak ve ayakkabınız yeni gibi olacaktır. Ayakkabının içindeki çorapları bir süre daha çıkarmayın.

Bu yöntem, sentetik deri, örme veya süet gibi tüm ayakkabı malzemeleri için uygundur. Eğer çok taşlı veya zımbalı bir ayakkabınız varsa, ütü ayarını yüksek buharlı yapabilirsiniz. Böylece havlu ve ütü buharının yardımıyla daha temiz bir ayakkabınız olacaktır. Aynı yöntemi kalın bantlı terlikler, spor olmayan ayakkabılar hatta deforme olmuş çantalar için bile kullanabilirsiniz. Ancak, yapıştırma aksesuarları veya taşlar varsa, bu yöntemi dikkatli bir şekilde uygulamanız gerektiğini unutmayın.

Aynı yöntemi kalın bantlı terliklerde, spor olmayan ayakkabılarda hatta çok sevdiğiniz ve deforme olmuş çantanız varsa onlarda da uygulayabilirsiniz. Üzerinde yapıştırma aksesuar  ya da taş varsa bu yönteme dikkat edin lütfen. Ayakkabılarınız bu yöntemle ilk günkü gibi olacak ve yepyeni ayakkabılarla korona günleri geçince istediğiniz gibi gezebileceksiniz.

Bunu da seversin  Zehirli ayakkabı bu mu?

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim