Topraksız suda lale yetiştirmek

Annekaz
21 Ağustos 2020
Yorum Yok

Çiçekleri çok seviyoruz ama hepsinin bakımı ayrı bir zahmet ve püf noktaları ile dolu. Mesela laleler; Lale aslında dış mekan bitkisidir kış boyu toprağın altında kalan soğanları baharda canlanır ve bahar aylarında harika görünen çiçekler açarlar. Laleler evde de yetiştirilebilir üstelik toprak olmadan tüm kış evde çiçek açarak.

 

EVDE TOPRAKSIZ LALE YETİŞTİRMEK

Lale seviyorsanız soğanını da sevmeli en az lale çiçeği kadar ilgi göstermelisiniz. Favori lalenizi bulduysanız hatta lale soğanınızı bulduysanız ilk yapmanız  gereken tam bu sıralar bir kese kağıdı içine koyup buzdolabına atmak olacak. İster bahçede isterse benim anlattığım şekilde evde kış boyu lalelere çiçek açtırmak istiyorsanız mutlaka soğanlar en az 3 hafta boyunca buzdolabında ve karanlıkta saklanmalı. Tekrar ediyorum  lale soğanlarını 3 -4 hafta boyunca buzdolabında saklamalısınız. Lale soğanları dolapta saklanırken dolaba elma koymayın niye bilmiyorum ama lale soğanı elmayı sevmiyor.

Lale soğanlarını cam vazolarda yetiştirin

3 -4 hafta buzdolabında sakladığımız lale soğanları için şık uzun bir cam vazo seçin dibine şık taşlardan koyun ve soğanları kök tarafları aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Soğanların sadece uçları en fazla yarısı suya temas etsin yarı gölge yarı güneş pencere gerisi bir yere koyun. Laleler kısa zamanda yeşil yapraklarını çıkarıp en sonunda çiçeklenecektir. Bu şekilde laleler eve neşe ve güzellik katıyor ve çiçekleri uzun süre sağlığını koruyor.

 

 

 

 

 

Bunu da seversin  Nilgün trendy and friendly Ankara Yaza merhaba Etkinliği
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim