Ankara Otelleri – Ankara’da nerede kalınır?

Annekaz
25 Aralık 2017
Yorum Yok

Son yıllarda Ankara otelleri dikkat çekmektedir. Şehir hızla, büyük organizasyonların yapıldığı bir kent haline gelmektedir. Hiç şüphesiz bu konudaki en büyük pay kamuya aittir. Bir dönem Antalya otelleri tercih edilirken, kamu kurumları son iki yılda birçok eğitim toplantısı dâhil bir çok organizasyon için Ankara’yı tercih etmiştir. Bu hareketlilik nedeniyle Ankara otellerindeki hatırı sayılır bir doluluk oranı yakalanmıştır.

Ankara Valiliği ve ilgili kuruluşlar turizmin geliştirilmesi için de yoğun çaba sarf etmektedir. Unutulmamalıdır ki Ankara, Cumhuriyet’in kurulduğu bir şehirdir ve döneme ilişkin birçok eser bu şehrin göz bebeğidir. Bu potansiyelin yeterince kullanılmadığı düşünülse de gerekli adımların atılması halinde Ankara turizminin daha da canlanacağı muhtemeldir.

Ankara, sadece Cumhuriyet şehri değil yüzyıllar boyu birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bu bakımdan fantastik bir şehir sınıfına dahi girebilir. Özellikle Ulus çevresi bu açıdan değerlendirilmesi gereken bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ulus inadı henüz kırılmasa da bu bölgeyle ilgili yapılacak bir düzenleme şehrin bu bölgesini önemli bir turizm bölgesi haline getirebilir.

Bu anlamda ziyaret edilebilecek mekânlar şu şekilde sıralanabilir: Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ulus Gençlik Parkı, Mithat Paşa Anıtı, Augustus Tapınağı, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, TC. Ziraat Bankası Müzesi, Hitit Güneşi Anıtı, Ankara Hacı Bayram Camii, Zincirci Camii, Ankara Jülien Sütunu.

Film yapımcılarının dikkati de bu şehre çekilmelidir. Ulus bölgesinde bu anlamda çok önemli mekânlar bulunmaktadır. Suluhan ve etrafını düşündüğünüzde, görselliği yüksek bir bölge olmakla birlikte bölgenin fantastik yüzünün de tanıtılmasında önemli bir rol üstleneceği düşünülmektedir.

ankara-turizmi-2

Ankara turizmcileri, artan turist trafiğini düşünerek Ankara otelleri konusunda önemli yatırımlara imza atmıştır. 2017 yılında yerli ve yabancı birçok işletmeci yeni otel yatırımlarına başlamış bunların büyük bölümü bu yıl faaliyete geçmiştir. İşletmeler bu anlamda, birçok ülkenin başkentindeki otel işletmelerine göre misafirlerine çok daha iyi hizmetler sunmaktadır. Özellikle yabancı sermayeli otel işletmeleri, yerli ve yabancı konuklarına Ankara’yı keşfet sloganıyla önemli hizmetler sunmaktadır.

Bunu da seversin  Holiday inn Çukurambar'da brunch keyfi

İŞTE SİZE BAZI ÖNERİLER

Hacı Bayram Camii: Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımıyla camii etrafı bir hayli modern bir havaya kavuştu. Tarihi mirasa sahip çıkıldı denilebilir bu anlamda. Hacı Bayram Camii hemen hemen her saat, büyük ziyaretçi trafiğine sahiptir. Hacı Bayram Türbesi de bu anlamda mutlaka görülüp dua idilmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hacı Bayram Camii’nin hemen yanında bulunan Augustus Tapınağı da görmeyi ihmal etmeyin. Her ne kadar bu döneme çok az sayıda tarihi kalıntı ulaşmayı başarsa da tapınağın bazı sütunları hala ayaktadır. Tapınak M.Ö. 25 yılında Firgya Tanrısı Men adına yaptırılmış Bizans dönemine ait önemli bir tarihi eserdir.

Gençlik Parkı:  Eğer eski Türk filmlerinde gördüğünüz gazinoları ve aile bahçeleriyle ünlü bir Gençlik Parkı hayal ediyorsanız şimdiden söyleyelim ne yazık ki umduğunuzu bulamayacaksınız. Bir dönem ne yazık ki Gençlik Parkı’nda katledildi. Kimilerine göre Gençlik Parkı, yeni haliyle kurtarılmış olsa da eski Ankaralılar hala Gençlik Parkı’nın yeni haline hayıflanarak bakmaktadır.

ankara-turizmi-3

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim