Anne tipleri nelerdir? Almond Mom ne demek?

Annekaz
4 Aralık 2023
Yorum Yok

Badem anne, sağlıklı ve fit bir yaşam biçimini benimsemiş, organik ve doğal gıdalarla beslenen, spor faaliyetlerine katılan ve kendine özen gösteren bir anne profili olarak tanımlanabilir.

Bu anneler, çocuklarını da aynı şekilde yetiştirmekte ve onlara da sağlıklı alışkanlıklar kazandırma derdindedir.

Bu kültür, sosyal medya aracılığıyla da yaygınlaşmakta ve pek çok anne, ‘almond mom’ olmak istiyor. Fakat bu kültürün de bir takım olumsuz yönleri de var. Uzmanlar, badem anne kültürünün çocuklarda yeme bozukluklarına, kaygı bozukluğuna ve özgüven eksikliğine sebep olabileceğini ifade ediyor.

Ayrıca, badem anne olmak herkes için mümkün değil.  Bu sebeple, badem anne kültürüne katılmak isteyen annelerin dikkatli olması gerekiyor, özellikle  çocuklarının ihtiyaçlarını ve mutluluğunu göz önünde bulundurması gerek.

İlk ‘Almond Mom’ kelimesi Gigi Hadid ‘in annesi tarafından ortaya atılmış gibi görünüyor. Gigi Hadid’in annesi Yolanda Hadid kızının yemek yemesi yerine bir kaç tane badem yiyerek kilosunu koruması gerektiğini söylemiş. Daha sonra bu söylem model gibi olan anneler ve kızlarını da bu şekilde yetiştirmeye çalışan anneler için söylenen bir tanımlayıcı deyim olmuştur.

Almond Mom’un Özellikleri

Almond Mom’lar genellikle şu özelliklere sahiptir:

  • Sağlıklı beslenmeye özen gösterirler.
  • Eğitim konusunda titiz davranırlar.
  • Çevre dostu ürünleri tercih ederler.

Diğer anne tipleri ise şunlardır:

Helikopter mom:

Çocuklarının her an yanında olan, onların her işine karışan, onlara özgürlük tanımayan ve onları korumacı bir şekilde büyüten bir ebeveynlik tarzıdır. Helikopter momlar, çocuklarının hayatına fazla müdahale ederler ve onların bağımsızlık kazanmalarını engellerler.

Tiger mom

Çocuklarını sert bir şekilde disipline eden, onlara yüksek beklentiler koyan, onların sosyal hayatına sınırlama getiren ve onları mükemmeliyetçi bir şekilde eğiten bir ebeveynlik tarzıdır. Tiger momlar, çocuklarının başarısız olmasına tahammül edemezler ve onları sürekli baskı altında tutarlar.

Bunu da seversin  Tarhana - Ruşeymli Bebek tarhanası tarifi

Free-range mom

Çocuklarını serbest bırakan, onlara güven duyan, onların kendi kararlarını vermelerine izin veren ve onları risk almaya teşvik eden bir ebeveynlik tarzıdır. Free-range momlar, çocuklarının hayal güçlerini geliştirmelerine ve macera yaşamalarına olanak sağlarlar.

Attachment mom

Çocuklarıyla yakın bir bağ kurmaya çalışan, onlara sevgi ve şefkat gösteren, onların ihtiyaçlarına duyarlı olan ve onları doğal bir şekilde büyüten bir ebeveynlik tarzıdır. Attachment momlar, çocuklarıyla fiziksel ve duygusal olarak uyumlu olmaya çalışırlar ve onlara güvenli bir ortam sunarlar.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim