Annelere 300 Euro çocuk bakım parası

Annekaz
24 Haziran 2015
2 Yorum

Çalışan anne ve çocuk sahibi annelere, kayıtlı sertifikalı çocuk bakıcılarına 300 eoru ile 390 Euro’ya kadar aylık ödeme geliyor. Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre pilot olarak seçilen Bursa İzmir ve Antalya’da başvurular 25 haziran’da başlayacak ve kontenjanlarla kısıtlı olacak, bu kampanyadan yararlanmak için elinizi çabuk tutup evde çocuk bakımı  ya da SGK  sitesine kayıt yaptırmanız gerekiyor.

EVDE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ YOLUYLA KAYITLI KADIN İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ PROJESİ

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Mart 2015’te uygulanmaya başlanmıştır. Evde Çocuk Bakımı Projesi ile “Kazan Kazan Stratejisi” doğrultusunda bir yandan küçük çocuk sahibi kadınların çalışma hayatına katılımının veya geri dönüşünün kolaylaştırılması, bir yandan da genellikle kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının artırılması amaçlanmaktadır. 2017 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanacak olan proje kapsamında; Bursa ilinde 1750, İzmir ilinde 1750 ve Antalya ilinde 1500 olmak üzere ilk başvuran 5000 anneye gerekli şartları yerine getirmeleri halinde 24 aya kadar toplamda 38 milyon Avronun üzerinde mali destek sağlanacaktır.

anne bebek

ANNELERE VERİLECEK MALİ DESTEK MİKTARI NE KADARDIR ?

Projeden yararlanmaya hak kazanan annelere aylık 390 ’ya kadar mali destek verilecektir.

İlk kez işe başlayacak, işine geri dönecek veya kayıtsız çalıştırdığı çocuk bakıcısını kayıtlı hale getireceklere 24 aya kadar aylık 300 Çocuğuna tek başına bakan, engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca onaylanmış (Milli Eğitim Bakanlığı ve/veya İŞKUR onaylı veya Mesleki Yeterlilik Kurumu Belgesi de dahil) sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıranlara ise 24 aya kadar aylık 390 Başvuru Sahibi Annelerin Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir? T.C. vatandaşı olmak. Bursa, Antalya ve İzmir illerinin birinde çocuğuyla birlikte ikamet etmek. Analık izin süresini geçirmiş olmak. Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak. Brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamak (2015 İlk Altı ayı için 2.402 TL, ikinci altı ayı için 2.546 TL).

EVDE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ YOLUYLA KAYITLI KADIN İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ PROJESİ ANNELERE VERİLECEK MALİ DESTEK MİKTARI NE KADARDIR ? MALİ DESTEK HAKKINDAN KİMLER FAYDALANABİLECEKTİR?

Projeden yararlanmaya hak kazanan annelere aylık 390 ’ya kadar mali destek verilecektir. Bir işveren yanında hizmet akdi ile işçi olarak tam zamanlı çalışan sigortalı anneler, sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırdıklarında mali destekten yararlanabileceklerdir. 0-24 ay arasında çocuk sahibi olan annelerden; Mali destek verilecektir

Bunu da seversin  Gazete kağıdından yılbaşı ağacı Video

Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. P Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak. En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında (çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışan kişilerin sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmekBaşvuru Sahibi Annelerin Çalıştırdığı Çocuk Bakıcısının Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir? T.C. vatandaşı ve kadın olmak. Bursa, Antalya ve İzmir illerinin birinde ikamet ediyor olmak. Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. Hizmet akdine tabi tam zamanlı sigortalı çalışan olmak. En az ilkokul mezunu ve 18 yaşını tamamlamış olmak

 MALİ DESTEK ALMAK İÇİN NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Mali destekten yararlanmak isteyen anneler, 25 Haziran 2015 tarihinde sabah saat 10:00’da SGK’nın web sayfası www. sgk.gov.tr’de açılacak linkten ön kayıt yaptırabileceklerdir. Kişiler T.C Kimlik Numaraları ile giriş yaparak SGK’nın internet sitesinde yer alan “Ön Kayıt Kullanım Kılavuzu”nda belirtilen şekilde kayıtlarını oluşturmalıdır. Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. P Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak. En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında (çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışan kişilerin sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek.

İnternet üzerinden alınacak ön kaydın ardından ilgililerin kesin kayıtları, ön kayıt aşamasında verilen randevu tarih ve saatinde Bursa, Antalya ve İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinde kurulacak olan başvuru masalarında yapılacaktır.

 

Detaylı bilgiye bilgilendirme_brosuru nden ulaşabilirsiniz.

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. Yeni gelin yeni hayat dedi ki:

    Anlaşılan memleket değişmek gerekecek :/
    Pilot illerden diğer illere en yakın zamanda geçmesini ümit ediyorum…

  2. Seo dedi ki:

    Bak bu gerçekten iyi olacağa benziyor. Şükür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim