Devletten çocuk parası müjdesi ama..

Annekaz
12 Mayıs 2015
9 Yorum

Devletten annelere çocuk parası müjdesi geldi. Bundan sonra doğan çocuklar için devlet anneye para ödeyecek. Tabi bunun kuralları vs var. Devletten çocuk parası için hangi şartlar gerekli?  buna bakalım.

Hangi tarihten sonra doğan çocuklar için?

2015 15 mayıs tarihinden sonra doğacak çocuklar için gerekli

15 mayısdan önce doğum yapanlar çocuk parası alamayacak mı?

Alamayacaklar ama şöyle bir durum var; birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 lira ödenecek. Diyelim siz 2012 de bir çocuk dünyaya getirdiniz, bir de 15 mayıs’dan sonra bir çocuğunuz oldu ilk çocuğun ayrı olarak parasını alamazsınız ama ikinci çocuğunuzdan ikinci çocuk parası yani 400 TL alabilirsiniz. Ya da bu yıl 3. çocuğunuz olacak ona 3. çocuk olduğu için 600 tl alabileceksiniz.

Geriye dönük çocuk parası ödenecek mi?

Hayır 15 mayısdan önce doğan çocuklar için geriye dönük ayrı bir çocuk parası ödemesi olmayacak.

Çocuk parasından çalışan anneler mi yararlanacak?

Hayır TC vatandaşı olan hatta çift vatandaşlıkları olan gurbetçiler dahil maddi duruma bakılmaksızın bu çocuk parası ödenecek. TC vatandaşlık kimlik bilgilerine göre para ödeyecek,

Yani doğum yaptınız bebeğin nüfusa kaydettirdiniz bu parayı almaya hak kazanmış olacaksınız ödeme ile ilgili tam olarak bilgiler kesinleşmedi ama ödemede öncelik anneye annenin hesap numarası var sa ya da PTT den kimlik bilgileri ile alabileceğini düşünüyorum.

4. Çocuklara para ödemesi yok mu?

Aile bakanlığının hazırladığı bu kararda 4. çocuk ibaresi yok..

Yasa bu hali ile hayal kırıklığı yarattı mı?

Bence yetersiz olmuş çünkü bir kaç gün önce bile doğum yapan yararlanamıyor, neden 15 mayıs diye sorasım geldi. Mutlaka geriye dönük ödemeler bütçeye oldukça fazla yük bindirecektir ama bir kaç gün önce bile doğum yapanın eline para geçmeyecek.. 3. çocuğu yapmış olsa bile.

Bunu da seversin  BEBEK GELİŞİM TAKİP UYGULAMASI KULLANMANIN FAYDALARI NELERDİR?

bebek

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (9)
 1. gülsen dedi ki:

  hemen çocuk yapmalı

 2. emine kanak dedi ki:

  Cocuk isini hizlandirmak lazim;-)

 3. Sebep dedi ki:

  Rezalet.! 2014 de doğanlar ay farkıyla alamıyorlar bu ne rezaletdir yahu

 4. Senem dedi ki:

  Çok yetersiz bir rakam.

 5. turkan dedi ki:

  çocuk parası değil bu doğum yardımı, daha öncede veriliyordu ama net 300, 400 şeklinde değil maaş katsayısıx2134=169,24 tl şu anda.
  15 mayıstan sonra 1.çocuk için 300, 2.için 400, 3.için 600 tl

 6. Tuba dedi ki:

  Ne saçma üç kızım var 3. Kızım 2014 doğumlu. Kaç yılldır konuşuyorlar üç çocuk diye . Şimdi seçim zamanı bişeyler yapıyırlar. Bu hükümet bunu hep yapıyor..

 7. fadime dedi ki:

  benim cocugum 2015 nisanin 15 de dogdu alamiyorum yani bu devletin hayrini sadece suriyeliler görür bizlerde agzimizi havaya acariz bos oy atiyorum cunku ben hicbir hayir gormedigime oy vermiyorum başa kim gelirse gelsin hepsi ayni sskli olanlara hicbir yardim yok

 8. Sinem dedi ki:

  1993 1999 ve 2000 üç çocugum var hiç birinin dogum parasını almadım elimde dogum raporum duruyor şimdi müracat etsem alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim