Aşure tarifi

Annekaz
17 Aralık 2010
Yorum Yok

Çalışırken yaptığım için pek öyle bilmem kaç malzemeli gül soslu falan filan olmadı aşure tarifi vermeye gerek var mı artık bilmiyorum ama ..Nohut, fasulye ve buğday akşamdan ıslanır sabaha nohut ve fasulye beraber haşlanır haşlanırken içine bir bardak kadar şeker atınki nohut ve fasulyenin içine işlesin, büyükçe bir tencereye buğday nohut fasulye konulur üzerini bir arış geçecek kadar su eklenir ve malzemeler iyice özenip buğday yumuşayana kadar haşlanır .

Herkesin annesinin yaptığı aşure en güzelidir, benim aşurem de anneminkine benziyor o yüzden güzel :)

İçine kuru üzüm, incir istenirse fındık eklenir içine limon rendeleyebilirsiniz,kremamsı bir tat isteyenler bir bardak süt katabilir. Arzu edilen malzemeler katılır ve biraz daha pişirilir.

 

Koyu kıvamlı ve açık sütlü kahve tonumsu bir renk iyidir bu kıvama gelince istenildiği kadar şeker atılır bir 5 dakika daha pişirdikten sonra soğumaya bırakılır. Üzeri için fındık fıstık veciz hindistan cevizi nar kayısı incir vs ile süslenebilir.

Aşure pişirmenin püf noktalarıdaha önce yazmıştım.
Senenin ilk aşuresini yerken kaşığa gelen bir nohut ya da fasulye bir sene cüzdanda saklanırsa o cüzdana bereket getirirmiş öyle duydum..
Bunu da seversin  150 kilo verdi dal gibi oldu
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim