Hurmalı Aşure

Annekaz
14 Kasım 2013
Yorum Yok

Muharrem ayının bereketinden faydalanmak için Aşure yapmak şart, Aşure hem geleneksel hem de dini anlam taşıyan çok önemli bir tatlı. Her elin Aşure tarifi tadı farklı oluyor. Değişik tariflerdeki aşureleri denemeyi çok seviyorum ama netice de Aşure’ye bir aroma katmak oluyor sadece çünkü aşurenin ana malzemeleri değişmiyor sadece aroma katacak malzemelerle aşure  tatlandırılıyor o kadar

Hurmalı Aşure ise ramazan ayında canımızın aşure çekip de yapmamızdan kalan bir tat ben çok sevmiştim. Hurmalı aşure tarifi çok kolay Aşure çok büyük  ölçülerde yapıldığı için bardak kaşık ölçüsü vermiyorum.

Hurmalı aşure

Hurmalı aşure tarifi

Buğday, nohut, fasulye akşamdan ıslanır kuru kayısı ve üzümde yine hem kara suyu gitsin hem de yumuşasın diye yine ıslanır.

Buğday nohut ve fasulye haşlanır haşlandıkları su dökülür geniş bir tencereye haşlanmış buğday ve iki katına gelecek kadar su eklenir, nohut fasulye eklenir şeker eklenip pişirilmeye başlanır, aşurenin içine bir bardak kadar süt ekleyebilirsiniz bu aşamadan sonra içine kuru kayısı,kuru üzüm de eklenir arzu ederseniz kırılmış fındık da koyabilirsiniz kaynadıkça koyulaşmaya başlayacaktır Kuru incir kırılmış ceviz  en son aşama da katılır hatta cevizi sadece üzerini süslemek için bile sonradan ekleyebilirsiniz çünkü ceviz aşurenin rengini koyulaştırıyor. İçine ayıkladığınız hurmalardan doğrayın. Koyulaşmış aşureyi bir süre daha pişirin eğer aşureniz istediğiniz koyuluğa gelmediyse iki kaşık buğday nişastasını su ile seyreltip hızlıca aşureye döküp karıştırın üzerini tarçın, nar, fındık, fıstık hindistan cevizi , ceviz ve hurma ile süsleyip servis edebilirsiniz.

Hurmalı aşure yaparken  kendi tarifinizi de yapıp içine hurma ekleyebilirsiniz. Hurma sadece  farklı bir tat bir anlam demek.. :)

Hurmalı Pasta

Elmalı Kurabiye Tarifi

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim