Balkonda sebze zamanı!

Annekaz
10 Mart 2016
Yorum Yok

Betonlaşan hayatınızda küçük yeşilliklerle küçük mutluluklar yaşamak istiyorsanız, balkonda kendinize küçük bir sebze bahçesi kurabilirsiniz. Bunun için öncelikle özellikle ilk başlarda zamana ihtiyacınız var gerisi bir şekilde sağlanıyor. Küçük sebze bahçenizle uğraşırken stres atabilir ve kendi yetiştirdiklerinizi güvenle tüketebilirsiniz.

Balkonda sebze bahçesi için neler lazım?

Balkonu elden geçirin biraz yer açmaya çalışın. Boş tahta ya da plastik sandıklar, saksılar, büyük küçük su şişeleri  tahtalar en çok ihtiyacınız olacak şeyler. Plastik büyükçe bir şişeyi kesip altında da bir kaç delik açıp onu saksı haline getirebilirsiniz ama direkt yere temas etmemeli yani bir yükselti üzerinde olmalı ve oradan da hava almalı. Mesela iki tuğla üzerine konan tahtaların üzerine sebze saksılarını koyabilirsiniz. Bu hem yazın topraktan direkt sıcak almasını engeller hem de hava almasını sağlar bu en önemli şart saksılar plastik kasalar direkt yere temas etmeyecek.

Hangi sebzeleri yetiştireceksiniz?

Balkonda bodur sebzelerin hemen hepsi yetişir, maydanoz, nane, fesleğen, reyhan, kıvırcık, marul, soğan, sarımsak bunları yetiştirmesi kolaydır çok güneş istemezler. Her çeşit domates domates aslında çok arsız ve kolay bir sebzedir fideden yetişir iyi bir fide bulursanız kilolarca lezzetli domates yetiştirebilirsiniz. Domatesi bez çuvallara yetistirmek  en uygunu.

Balkonda çilek yetiştirilir mi?

Neden olmasın çilek yaprakları ve meyveleri toprağa temas etmediği sürece yetiştirilebilir bunun için tavana tutturulan saksılar gayet uygundur.

Duvar bahçeliliği ne demek?

Dar alanlar için uygulanan bu yöntemle duvara aslından raflarda  ya da özel olarak hazırlanan tasarımlarda sebze yetiştirilebilir. En basiti cepli bir kumaş da bile bunu yapabilirsiniz. Örnekleri var ama daha derli toplu daha temiz balkonlar için tasarım hakkında ince ince düşünmenizi öneririm.

Bunu da seversin  Sizin hiç plastik ayakkabınız oldu mu?

Ön hazırlık da en önemli nokta iyi toprak, iyi tohum ya da fide bunun için internette satın almadan önce iyi araştırın ayrıca tohum değişim ya da bu işi amatörce yapan kişilerden de tohum temin edebilirsiniz..

Aşağıda dünyadaki balkon sebze bahçelerinden örnekler ekledim. Bu iş gerçekten emek istiyor..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim