Bebek ayak izi kalıbı nasıl çıkarılır?

Annekaz
29 Temmuz 2012
7 Yorum

 Ailemize bir kız daha katıldı. Küçük Zeynep hakikaten çok küçük 2630 gram el kadar bir şey:) elleri ayakları minicik Zeynep’in halası olarak ilk ziyarete gidişimde  bebek için en güzel hatıralardan birisi olan ayak izini saklamak istedim. Kendi çocuklarıma yapamadım akıl veren de olmadı eh en son doğumun üzerindende 12 sene geçtiğine göre artık yeğenlerimizin ayak izlerini alıyoruz.

Bebek ayak izi çıkartmak çok kolay bunun için bir hamur hazırlamalısınız..

1 çay fincanı tuz, 1 çay fincanı un, yarım fincan kadar su..

tuz ve unu karıştırın su ile beraber biraz kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapın. Bebeğin ayağının sığabilecği oval ya da yuvarlak bir kabın dibin strech film ya da bir parça naylon serin. Hamuru içine düzgünce yayın el izi bırakmayın bebeğinizin ayak yabanını bebe yağı ile yağlayın tabanında hamur olan tabağı dikkatlice bebeğin ayağına bastırın. ( Bebeği hamura bastırmaya çalışmayın yatar vaziyetteyken ayağını tutup hamura hafifçe bastırın)

Hamuru kalıptan çıkartın ve güneşte kurutun. İsterseniz kalıptan çıkarmadan önce bir delik açıp kuruduktan sonra asmak için kullanabilirsiniz.

Fotoğraftaki hali bir gün kuruduktan sonraki halidir tuz ile beraber çok iyi bir şekilde kurur ve dokusu biraz sanki donmuş plaj kumuna benzer daha sonra boyayabilirsiniz. Neticede kuru hamurdur bebek ayak izine iyi bakmalısınız kırılabilir..

İşte Zeynep bebeğimiz..

Bunu da seversin  Toker Bebe alışverişim
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (7)
 1. serap aydın ok dedi ki:

  ben bir örneğini kızım için yapmıştım belki fikir verebilir

 2. ayşe dedi ki:

  Ben de hazır alıp yaptım 3 boyutlu olarak çok daha güzel oluyor , tavsiye ederim yapımı da herşey içinde hazır olduğu için çok kolay. Ben kucukizler diye bir siteden satın aldım :)

 3. Berna dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 3 boyutlu yapmak istiyorum :) Güzel bir fikirmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim