Bloglarınız artık koruma altında

Annekaz
23 Şubat 2011
7 Yorum

 Bloglardaki yazıları fotoğrafları korumakla ilgili blogcuların ciddi sıkıntıları var. Bloglarda link paylaşımı yaygındır olması da gerek. Güzel şeyler gördüğümüzde ben ki çok sık olmak üzere link vererek yayınlıyoruz.

Bu trafiği artıran etkilerden birisi bazen teşekkür mesajı bazen de lütfen kaldırır mısın notu alabiliyorum. Teşekkür onlarca kez geldi "kaldır" diye not gönderen sadece iki kişiydi. Her neyse geçenlerde bloglardan konu toplayıp kendi eseriymiş gibi yazan bir kişi ile tanıştık. Kendisi tepkime, avukat olduğunu internetin sahipsiz bir mecra olduğunu  o yüzden hiç bir şey ispat edemeyeceğimi ima eden uzunca bir mail aldım. Artık o kıymetli avukatın dedikleri bir geçerliliği varsa bile kalmıyor çünkü Fikir ve Sanat eserleri kanunu genişletiliyor. Artık bloglardan kopyala yapıştır yapılamayacak ve yayınlanan eserler çalınamayacak. Cezalar gerçekten ağır. Ayrıca bir kişi eserinizi kullandığında mesaj atıp kaldırın deme hakkınız var kişi cevap vermezse suçlu duruma da düşebilir. Yani iletişim adresi eklemek zorunda.. Bu güzel haberin tam metni devamında..

Yazının devamı için tıkla..

Bunu da seversin  İlginç Çerçeveler..
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (7)
 1. Lezzete Dair dedi ki:

  Sevgili Anne kaz tamda bugünlerde böyle bir sıkıntı yaşıyordum.Bunu paylaşmanız iyi oldu.İnsanlar bedavacılığa alışmış üretmekten hoşlanmıyor ve direk kopyala yapıştır yapıyor.Yazınıza blogumda izninizle link vermek istiyorum.
  Sevgiler.

 2. Anonymous dedi ki:

  Ben haberden şunu da anladım: Gelin bize üye olun, bize üye olmazsanız yazılarınız çalınır.

 3. Anne Kaz dedi ki:

  Kanun genişletiliyor burada üyemiz vs denilse de ortada yeni düzenlenen bir kanun var. sadece meslek birlikleri ya da dernekleri ile direkt bağlantılı olacağını sanmıyorum.

 4. ÖRGÜÇANTAM dedi ki:

  bu bilgi yi sık paylaşmak lazım herkese ulaşsın çok teşekkürler çok değerli bir bilgiyi paylaştımız. sevgiler

 5. lezzet sarayı dedi ki:

  çok şükür.tam da yazılarımın çalındığını öğrendiğim bu günler de bu yazı iyi geldi.

 6. Anonymous dedi ki:

  ne mutlu size :) artık hırsızlar yazılarınızı çalamayacak :)

 7. Birileri anlatsın ( Nergiz ) dedi ki:

  Ne güzel bir haber bu yahu :)) Çok sevindim valla. Bakalım ne kadar etkili olarak. Müsade edersen kendi bloğumda da paylaşmak isterim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim