Botoks Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Annekaz
28 Aralık 2019
Yorum Yok

Otuzlu yaşlardan sonra zaman içerisinde yüzümüzde mimik kaslarının aktivitesi ile deride oluşmaya başlayan ve zamanla derinleşen çizgiler, derin kırışıklıklara doğru ilerler.  Zamanında yapılan küçük Botoks dokunuşları bu süreci olabildiğince uzatabilir, güzel yaşlanmayı sağlayabilir. 

Botoks Nedir?

Botoks, doğada var olan “Clostridium Botulinum” olarak bilinen toksinin yüksek teknoloji laboratuvarlarında insanlığın yararına bir ilaç haline getirilmesi ile oluşur. “Botoks yılan zehiri midir” sorusu sıkça sorulur. Botoks bir toksinden elde edilir ancak bu yılan zehiri değildir. 

Botoks nasıl etki eder?

Botoks kas kasılmalarına neden olan “sinir uyarılarını” engelleyerek yüzde ve kasın olduğu her yerde kas aktivitesini azaltır. 

“Günümüzde Botoks usta ellerde, yüzdeki doğal ahengi ve kas dengesini bozmadan kırışıklık azaltma sanatıdır.”

Botoks küçük dozlar ile kadın ve erkeklerde kırışıklıkları oluşmadan engellemek, mevcut oluşmuş kırışıklıkları açmaya yarayan en masum ve etkili tedavilerin başında gelir.  

Botoks güvenilir bir tedavi midir?

Botox FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) onaylıdır. Kaş arası botoksu, alın botoksu, göz çevresi botoksu(kaz ayakları botoks), burun botoksu, dudak botoksu gibi birçok bölgede etkili bir tedavidir. Yani, endişelenmenize gerek yok, uygun miktarlarda, Botox güvenli bir tedavisir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks kuvvetli olan mimik kaslarının olduğu yerlere çok ince iğneler ile ufak miktarlarda yapılır. 

Botox Yaptırmayı bırakınca ne olur?

Botoks düzenli yaptırıldığında her seferinde daha başarılı bir sonuç elde edilir. Zira botoks yaptıranlar bilir ki zamanla yüzdeki kas aktivitesi azalacağı için daha az botoks ile daha fazla etki elde edilmeye başlanır. Botoks bırakılırsa daha kötü mü olur kaygısı yersizdir.

Botoks ve Dolgular Arasındaki Fark Nedir?

Botoks kas aktivitesini azaltan renksiz ve hacimsiz bir ilaçtır. Belirli bir miktar serum fizyolojik ile karıştırılarak etkisini gösterir. Kırışıklıkları altını doldurarak değil, kırışıklık yapan kasların aktivitesini azaltarak düzeltir. Etkisi 4-6 ay devam eder. Dolgu ise genellikle eriyebilen, belirli bir kıvamı ve hacmi olan akışkan maddelerdir. Kırışıklık olan bölgede yer tuttuğı hacim ile etki eder. Etkisi türüne göre 9 ay- 2 yıl sürebilir.  Yüz dolgu maddeleri, vücutta doğal olarak bulunan bir madde olan ve laboratuvar ortamında üretilen Hyaluronik Asit’ten (HA) yapılır.

Bunu da seversin  Rujlar hakkında bilmeniz gereken 9 ilginç şey

Botoks yaptıranlar ne isterler?

Botoks yaptıranlar yüzünde gittikçe belirginleşen göz çevresi (kaz ayağı), kaş arası ve alın bölgesi kırışıklıkları ile başvurur. Botoks yaptıranların diğer ortak söylemi de  çevresinden “yorgun görünüyorsun” yorumlarından sıkıldıklarını belirtirler. 

Botoks Zararlı mı?

Estetik uygulamalar arasında süre, fiyat, kolay ulaşılabilirlik ve etkinlik avantajları ile en seçkin tedavilerin başındadır. Düzenli yapıldığında etkinliği en fazla olup, bırakıldığında “Botoks yan etkisi” olmaz.

Botoks Etkisi Ne Zaman Başlar?

Botoks etkisi 3-7 günde başlar. Botoks etkisi tam anlamı ile yerleşip son halini alması 2 haftayı bulabilir.

Botoks Süresi Ne Kadardır?

Botoks süresi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. “Botoksun etki süresi” kişinin metabolizma hızına, enzimatik aktivitesine, uygulama yerindeki kas aktivitesine, yaşına, alışkanlıklarına (spor,sıcak su-sauna, alkol, ilaç vs) göre değişir. Botoks süresi yaklaşık 4-6 aydır. 

Botoks’un Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks en sık görülen yan etkileri şişlik, kızarıklık, küçük kanama ve morarma gibi küçük botoks yan etkileridir.

Botoks Fiyatları Nedir?

Botoks fiyatları, işlemi yaptırdığınız merkeze, uygulama sahasının genişliğine ve kullanılan ilaç miktarına göre değişir. 

Son olarak, Botox kısa süren, diğer estetik uygulamalara göre ucuz, hızlı etki görülen ve uzman ellerde etkili bir ameliyatsız bir estetik uygulamadır.

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim