Botoks migrene çare olur mu?

Annekaz
30 Haziran 2022
Yorum Yok

Botoks’u kozmetik  kırışıklıkları  yok eden bir prosedür olarak duydunuz  ancak Botox’un migren hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumların tedavisi için de kullanıldığını biliyor muydunuz ?

Migren hastalığı nedir?

Migren, baş ağrısı, ışık ve ses hassasiyeti, mide bulantısı ve konsantrasyon güçlüğü gibi karmaşık bir semptom grubuna sahip nörolojik, genetik bir hastalıktır. Her beş kadından biri de dahil olmak üzere dünya çapında yaklaşık bir milyar insanı etkiliyor.

Yaygın bir durum olmasına rağmen, semptomları genellikle yeterince tanınmamaktadır. Migren atağının dört aşaması vardır : prodrom, aura, baş ağrısı ve postdrom .

Dr Singh, tekrarlayan baş ağrısı ataklarının migren olup olmadığını değerlendirmeye yardımcı olmak için  “FBM” kullanılmasını önermektedir.

  • F: Fotofobi , ışığa duyarlılık için tıbbi terim
  • B: Bozulma, yani normal bilişsel seviyenizde çalışıyormuş gibi hissetmiyorsunuz
  • M: mide bulantısı

Tekrarlayan baş ağrılarına “FBM” ile belirtilen üç semptomdan ikisi eşlik ediyorsa , gerilim tipi baş ağrıları veya sinüs baş ağrıları gibi diğer baş ağrısı türlerinin aksine, migren baş ağrıları yaşıyor olma ihtimaliniz yüksektir.

Botox nedir ve kronik migreni nasıl tedavi edebilir?

Botox, Clostridium botulinum bakterisinden yapılmış bir botulinum nörotoksini markasıdır . En çok kırışık azaltma yetenekleriyle bilinmesine rağmen, Botox tedavileri ayrıca kronik migrene olduğu kadar göz tembelliğine, aşırı terlemeye, mesane disfonksiyonuna ve kas kasılmalarına da yardımcı olabilir.

Botoks, 2010’dan beri migren tedavisi olarak Gıda ve İlaç Dairesi  tarafından resmi olarak onaylandı ve düzenlendi. Uzmanlar, Botox’un migren ataklarını önlemeye nasıl yardımcı olduğundan hala tam olarak emin değiller, ancak mevcut anlayış kesinlikle işe yarıyor.

Hastalar iki botoks tedavisinden sonra baş ağrısı günlerinin %50 oranında azaldığını bildirmektedir. Yapılan bir araştırma , üçüncü dozdan  sonra, kronik migreni olan kişilerin, baş ağrısı yoğunluğunun ve baş ağrısı ilacı alma sıklığının azaldığını bildirildi.

Bunu da seversin  Yüz Dolgusu Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Migren için kimler botoks yaptırabilir?

Botox, kronik migren için önleyici bir tedavidir . Kronik migren tanısının konabilmesi için baş ağrısı ataklarının migren kriterlerini karşılaması gerekir. Ayrıca ayda 15 gün her türlü baş ağrısını yaşıyor olmanız ve o günlerin en az sekizinde baş ağrısı atağınızın ya migren kriterlerini karşılaması ya da o noktaya gelmeden ilaç tedavisi ile önlenmesi gerekir. Son olarak, bu model en az üç ay boyunca sabit kalmalıdır.

Botoks tedavileri nasıl uygulanır?

Migren tedavisine yönelik Botox tedavileri, baş ve boyundaki yedi temel kas grubunu hedef alan 31 enjeksiyondan oluşur. Bu çok fazla  gibi görünse de, randevular sadece 20 dakika kadar sürer. Tedaviler 3 ayda bir uygulanır.

Migren hastalığınız için Botoks denemeli misiniz?

Botox, genellikle iyi tolere edildiği için kronik migren için mükemmel bir tedavi olarak kabul edilir. Migren hastalığınızı tedavi etmek için Botox kullanmayı düşünüyorsanız, olası yan etkiler hakkında doktorunuzla  konuştuğunuzdan emin olun.

Sonuç olarak, Botox’un kronik migren için etkili bir tedavi olabileceği ve hastaların yaşam kalitesini iyileştirdiği kabul ediliyor.  Kronik migren ile yaşıyorsanız, Botox seçeneğini mutlaka düşünün..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim