Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse ne kullanabiliriz?

Annekaz
26 Ocak 2024
Yorum Yok

Öncelikle bu yazı acil durumlar için. Her zaman bulaşık makinesi için  tasarlanmış deterjanları kullanmalıyız. Fakat Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse ne kullanabiliriz hadi gelin buna cevap arayalım.

Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse..

Elde yıkamayı deneyin bu en sağlıklı yöntem. Elde yıkamak için deterjan yoksa  iyi durulamak kaydıyla sabun, bebek şampuanı hatta duş jeli bile kullanabilirsiniz. İnatçı kirler için diş macunu  gayet uygundur.

Bulaşık makinesi için bir kaç farklı yöntem önerebilirim. En pratikleri sona yazdım.

Öncelikle, evde bulabileceğiniz bazı malzemelerle kendi bulaşık makinesi deterjanınızı yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki tarifleri deneyebilirsiniz:

Bulaşık makineniz için toz bir ürün yapmak isterseniz 3 yemek kaşığı boraks, 3 yemek kaşığı karbonat, 3 yemek kaşığı çamaşır sodası, 1 yemek kaşığı limon tuzunu karıştırın. 10-15 damla istediğiniz bir veya birkaç esansiyel yağı toz karışımınıza damlatarak güzel kokulu bir toz bulaşık makinesi deterjanı hazırlayabilirsiniz.

Eğer evde bu malzemelerden hiçbiri yoksa veya uğraşmak istemiyorsanız, bulaşık makinesi deterjanı yerine sadece sirke veya karbonat kullanabilirsiniz. Ancak bunların temizlik etkisi daha az olacağı için bulaşıklarınızın çok kirli olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sirke veya karbonat kullanırken bulaşık makinenizin içindeki metal parçaların zarar görmemesi için çok sık kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Evde bulaşık makinesi deterjanı yapmak hem sağlıklı hem de ekonomik bir seçenektir. Kendi deterjanınızı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır:

– Kullanacağınız malzemelerin tazeliğine ve kalitesine dikkat edin.
– Karışım yaparken gözlük ve eldiven gibi koruyucu ekipmanlar kullanın.
– Karışımı sıkıca kapalı bir kapta saklayın ve çocuklardan uzak tutun.
– Karışımın rengini, kokusunu ve kıvamını kontrol edin. Eğer değişiklik fark ederseniz kullanmayın.
– Karışımı her seferinde az miktarda kullanın ve sonuçları gözlemleyin.

Bunu da seversin  Çiğ tavuk yıkanır mı? Bir kaç temizlik miti..

Evde hazır olan hangi deterjanları kullanabilirsiniz?

Arap sabunu: Arap sabunun dan bulaşık makinenizin gözüne 1 yemek kaşığı kadar koyun sonuç fena değil..

Toz Çamaşır makinesi deterjanı: Çok az kullanmak kaydı ile bir tatlı kaşığı yeterli.  Bulaşık makinesi için oldukça temizleyici bir yöntem olduğunu söyleyebilirim. sürekli kullanmayın.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim