Bulaşık makinesinin çizdiği bardaklar düzelir mi?

Annekaz
24 Mayıs 2020
Yorum Yok

Bulaşık makinesi evlerin en hamaratlı aleti. Sürekli bulaşık yıkadığımız, deterjanını parlatıcısını özenerek seçtiğimiz bulaşık makinesi neden bardakları çizer? Bulaşık makinesinin çizdiği bardaklar düzelir mi? Bardaklardaki kireçli görünüm nasıl düzeltilir?

Bulaşık makinesinin çizdiği bardaklar düzelir mi?

Tuz ayarını kontrol edin

Bulaşık makinesi bir kaç sebeple bardakları çizer. Bulaşık makinesinin bardakları çizmesinde en önemli sebep tuzdur. Bulaşık makinesi yıkama yaparken tuz ayarı yüksek olursa bulaşıklar çizilir, diğer bir sebep bulaşık makinenizde kullandığınız deterjan  üçü bir arada tabletler ise bu tip deterjanlarda da tuz gerekmediği için bulaşıkları ekstra olarak tuz yıpratabiliyor. Bulaşık makinenizde bu tür hepsi bir arada deterjanlar kullanıyorsanız tuz kullanmamanız en doğrusu.

Parlatıcı ayarını kontrol edin

Bulaşık makinelerinde tuz gibi tek seferde doldurulup makinenin kullanım ayarına bırakılan parlatıcılar da oldukça asitlidir. Hassas  bardaklara zarar verebilir. Bulaşık makinenizde parlatıcı ayarını en düşük ayara getirip bir süre deneyin. Bulaşık makinesi deterjanı yine burada çok önemli. Deterjan tercihiniz 3ü1 arada ise parlatıcı kullanmayı bırakın.

Parlatıcı gözüne sirke konulmalı mı?

Parlatıcı sirke gözüne konulabilir özellikle beyaz sirke iyi bir temizleyicidir, ama normal bir deterjan kullanıyorsanız yeterli olmayabilir. Yine burada geliyoruz 3 ü 1 arada bulaşık tabletlerine parlatıcı kullanmak istemiyorsanız bu durumda kullanacağınız en güzeli yine beyaz sirke ama Bulaşık makinesi parlatıcısı kadar etkili olduğunu söyleyemem.

Çizilen bardaklar düzelir mi?

Bulaşık makinesi bardakları çizer ve çizilen bardaklar makinenin ayarları da doğru olmazsa kireç tutar ve bardak böylece bulanık ve pis görünür. Çizilen bardakları kireç sökücü bir deterjan içerisinde  10 dk kadar bekletin. Porçöz gibi kimyasal oldukça uygundur. Bardaklardaki çizikleri temizleyip pırıl pırıl ve yeni gibi bardaklar istiyorsanız  2 litre su 1 bardak limon tuzunu bardaklarla beraber 5  kaynatın dikkatli şekilde bu işi yaparsanız bardaklar kırılmadan tertemiz olur.

Bunu da seversin  Online market alışverişi karşılaştırması: Migros VS Yunus

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim