Bulaşık makinesine konulmayacak 7 şey!

Annekaz
3 Ağustos 2015
1 Yorum

Bulaşık makineleri  büyük yardımcı ama bulaşık makinelerine konulmayacak şeyler de var. Bazen aman o da kalmasın bu da kalmasın diye bulaşık makinesine tıkıştırdığımız şeyler arasında neler var bakın!

bulaşık makinesi

1- Alüminyum! Pek tencere vs kalmasa da ki benim var  bulaşık makinesine konulmayacak ilk şeylerden birisi. Tencerenin ya da artık her neyse kabın renginin bozulması bir yana sağlığımızı da zarar verecek şekilde üst tabakayı soyup üzerinde bırakıyor ve biz onu mideye indiriyoruz!

2- Demir döküm kaplar! Demir tencereler ya da demir kaplar kolay oksitlenen malzemelerdir bulaşık makinesi bunu hızlandırır kısaca demir kaplarınızı tencerelerinizi bulaşık makinesinde yıkamayın.

3- Emaye tencereler! Emaye bir kaplama çeşidi aslında emayenin bulaşık makinesinde yıkanması sakıncalı değil ama emaye kaplamalar bulaşık makinesinde çabuk yıpranıyor ömrü kısalıyor alttaki metal sağlıklı değilse ortaya çıkan metal sağlığınıza zarar verebilir..

4 – Yumuşak plastikler- Genel kural şudur içine sıcak bir şey koyamıyorsanız bulaşık makinesine de koymayın! Mataralar, plastik saklama kapları aklınıza pek çok plastik geldi değil mi?

bıçaklar

5 – Bıçaklar! Şaşırdınız mı? Özellikle dünya para verip aldığınız şef bıçakları aşçılar bıçaklarına gözleri gibi bakarlar ve bulaşık makinesine konulmasına izin vermezler. Bulaşık makinesinin yüksek ısısı ve uzun süren buhar seansı bıçaklara zarar verir keskinliği sürekli azalan bıçaklarınız varsa sebebi bulaşık makinesidir.

6- Termoslar izoleli kaplar Termos bulaşık makinesinde yıkanmaz!

7- Tahta kaşık kesme tahtası vs; tahta olan hiç bir mutfak eşyası bulaşık makinesine girmez.

Fotoğraflar; delish

Bunu da seversin  Tecavüzcü canlı yayında
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. sevim dedi ki:

    Set ustu ocagin gozlerini makinaya attim karardilar birde siyah boya birakiyor acaba bulasik makinasina atmamalimiydim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.