Bulaşık makinesine elma sirkesi mi beyaz sirke mi?

Annekaz
19 Şubat 2014
8 Yorum

Bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne sirke koymak yeni bir uygulama değil sanıyorum parlatıcı yerine elma sirkesi kullanan pek çok kadın var. Aslında bulaşık makinesi parlatıcısı sanıldığı gibi bulaşıkları durularken son suya karışmaz yani pek çoğumuzun sandığı gibi parlatıcılı su ile bulaşıklar durulanmaz makine detarjanla yıkamayı bitirdikten sonra aldığı ilk suda parlatıcıyı alır son seferde ise sadece duru ile bulaşıklar durulanır. Fakat bulaşık makinesi parlatıcısı etkili bir kimyasal kimse ağzına aldığı kaşığın yemeğini koyduğu tabağın kimyasal kalıntılı olmasını istemez. Bunun için bir kaç önerim var öncelikle Bulaşık makinesine çok az deterjan koyun tabletse ikiye bölebilirsiniz deterjanınız  tozsa bir çay kaşığı bile yeterli olacaktır. Titiz Türk hanımlarında ekstra deterjan koyma alışkanlığı var yetmez temizlemez kaygısı ile hem bulaşık makinesi hem de çamaşır makinesine kullanım talimatlarının bile üzerinde deterjan ekleyebiliyoruz hatta su bile ekleyenler var..

elma-sirkesi-bulasik-makine

 

Bulaşık makinesi deterjanlarını çözdük diyelim gelelim parlatıcılara  parlatıcı gözüne elma sirkesi koyanlar çok ben de uzun süre elma sirkesi koydum ama şöyle de bir durum oldu makineden bulaşıklar sürekli ıslak çıkıyordu ve artık bulaşık makinesi parlatmıyordu  doğal olan bu deyip bir süre katlandım daha sonra beyaz sirke denemeye karar verdim. Ve aradığımı buldum hem bulaşıklar kuru çıkıyor hem de parlak. Beyaz sirke büyük marketlerde satılıyor ben 1,5 liraya almıştım her şeyde kullanıyorum temizlikten tutun da mide yanmalarına kadar…

Yalnız bulaşık makinesinde parlatıcı yerine sirke kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta şu parlatıcı ayarını düşürün mesela benim makinemin parlatıcı ayarı en fazla 5 ben sirke kullanırken ayarını 2 ye getirdim. Bu da çok önemli..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (8)
 1. guven dedi ki:

  bulasik makinesinin parlaticisi etkili bir kimyasal olarak neymis?

 2. Ali dedi ki:

  Sirke döktüm deterjan yerine metalleri bozdu

  • annekaz dedi ki:

   parlatıcı gözüne doldurulacak çelikde vs zararı olmaz ama makineye aluminyum prinç bakır koyarsanız zarar görürler

   • Mahmut dedi ki:

    Kesinlikle yanlış uygulama hem aksanlara zarar verir hemde parlatıcıdaki o kimyasallar makinenin kuruma işlemimi yapması için şart çünkü makinedeki bulaşıkları buhar kurutur bu buharın /20 civarı suyun etkisi /80 ise parlatıcının etkisidir yapılmamalıdr

    • Lyslys dedi ki:

     Yurt disinda yasarken bulasik makinemde surekli beyaz sirke kullanirdim,bulasiklar piril piril olurdu..turkiyede bulundugum yerde beyaz sirke bulamadim(:..elma sirkesi kullandim bardaklarimi sapsari yapti..(:..beyaz sirkeyi hangi markette bulabiliriz acaba?

 3. Hülya dedi ki:

  Parlatıcı yerine sirke kullandığımızda neden parlatıcı ayarını düşürmek zorundayız?

 4. hanifi dedi ki:

  beyaz elma sirekesi kendi üretimimde 05375980615 temin edebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim