Çocuklar sömestirde bildiklerini unutmasın

Annekaz
28 Ocak 2014
Yorum Yok

15 günlük Sömestr tatilinde çocuklar ilk yarıda öğrendiklerini unutabilir eğer alıştırma yapmazlarsa tabi,  matematik kolay küflenen bilgilerdendir. Çocukların matematiği sevmesi için ilk yıllarda eğlenceli olması şart ama eğlenerek öğrenilen bilgiler bile üzerinden geçilmezse unutuluyor.

15 kısa gibi görünse de Sömestre yakın okumayı sökenler ya da matematiği yeni yeni kavrayanlar için hiç bir şey yapılmazsa geri kalacakları bir dönem bile olabilir. Ben tatillerde çocuklara matematik alıştırması yaptırırken biraz kitabın dışında klamyı öneriyorum.Bu söylediğim ilk öğretim için geçerli okul öncesi ve okulun ilk yıllarında gösterdiğim matematik alıştırmalarını evde yaptırabilirsiniz.

Matematiği sevdirmek için ayrıca çok güzel aktiviteler olduğunu da belirtmeliyim anne ve baba ile vakit geçirirken bu şekilde alıştırmalar yaomak matematiği daha çok benimsetecektir.

Evdeki her şeyi matematik alıştırması olarak kullanabilirsiniz yeter ki hayal gücünüzü çalıştırın ve beraber vakit geçirmek için her fırsatı değerlendirin.

toplama1Legolarla sadece kuleler değil matematik işlemleri de yaptırabilirsiniz. Gördüğünüz bir örnek  büyük küçük çalışması için  fakat siz büyük küçük işaretleri yerine toplama ya da çıkarma seviyesi gelmişse çarpma işlemleri işaretlerini kullanabilirsiniz.

kpakPlastik şişe kapakları yine matematik alıştırması için kullanılabilir. Üzerine rakamlar yazabilir  artı, eksi, eşittir gibi işlemlerle kolaydan zora doğru işlemler yapabilirsiniz..

toplamaBu alıştırma kahvaltı masasında bile yapılır. Sadece gevrek değil mesela fındık olabilir, üzüm taneleri olur sevdiği yiyecekler olabilir.

mandalMandallar her zaman iyi bir matematik oyuncağı olmuştur özellikle okul öncesi ve ilkokul çağı için mandallarla pek çok matematik çalışması yapabilirsiniz en basiti sayı eşleştirmedir.

dominoEvde oynamadığınız bir kenara atılmış domino taşları varsa temel matematik için elinizde güzel bir oyuncak var da farkında değilsiniz demektir.  Daha  büyük çocuklar için olan bu alıştırmada  toplama çıkarma ve çarpma işlemleri yapılabilir..

Bunu da seversin  Okul öncesi eğitim için harika kaynak

legoYine legolarla yapılan bir matematik alıştırması, önceden işlem kartlarınız hazırlayın ve ona gösterin oda oradan legoları birbirine ekleyerek sonuca ulaşsın..

matematik ya da diğer alıştırmalar ne olursa olsun sabırlı olmalısınız çocuğa bağırıp çağırmak onun daha kolay anlamasını sağlamaz sadece panik olmasını sağlar o yüzden sakin güler yüzlü sevecen ve sabırlı olun…

 

 

 

 

 

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim