Çocuklara parmak arası terlik giydirmeyin

Annekaz
23 Nisan 2019
1 Yorum

Yaz aylarında kadın erkek çocuk çocuk giydiğimiz parmak arası terlikler aslında oldukça sağlıksız ve çocukların ayak gelişimi için hiç uygun değil. Çocukların ayak gelişimi neredeyse 12 yaşına kadar sürer, aslında çocuğunuz için en sağlıklısı bir ortez protez uzmanına bilgisayarlı ölçüm yaptırarak en sağlıklı ayakkabı ya da tabanlığı seçerek ayak gelişimini en doğru şekilde tamamlamasına yardımcı olmaktır.

Fakat malesef bu tür ölçümler pahalı olarak düşünülüyor ve bu konuda zahmete girilmiyor. Peki neden parmak arası terlikler sağlığa zararlı.

PARMAK ARASI TERLİKLERİN ZARARLARI NELER?

Amerikan Podiatrik Tıp Birliği tarafından yapılan araştırma parmak arası terlikler mantar, nasır ve ayak yapısını bozmasından dolayı uzun vadede kullanıldığında zararlarını ortaya çıkarmış.

Ayak mantarı çok ciddi bir sorundur bir kere mantara bulaştığınız zaman hele teşhisi gecikirse tedavisi oldukça uzun sürer. Siğiller, tehlikeli virüsler çeşitli mantarlar parmak arası terliklerle çok daha kolay bulaşır.

Parmak arası terlikler yürüyüşünüzü etkiler, yapılan araştırmaya göre parmak arası terlikler özellikle hızlı adımlar için uygun değil. Yürüyüşü ve duruşu bozan parmak arası terlikler sizi yavaşlatır.


DÜŞME RİSKİ OLDUKÇA FAZLADIR

Parmak arası terlik ile düşme riski oldukça fazladır. Dümdüz bir kauçuktan ibaret olan parmak arası terlikler kolayca denge kaybına ve düşmeye neden olur. Bu ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Flip Flop ciddi topuk hasarına neden olur. Sürekli bu tür terlik giyenlerin topuk ağrısı çekmesi çok sık görülür düz bir yapıdan olan ve zamanla topuk kısmı daha da incelen bir terlik oldukça sağlıksızdır.

PARMAK ARASI TERLİKLER AÇIK YARALARA NEDEN OLUR

Tek bağlantı noktası parmağın arasındaki plastik parça olunca parmak arasında tahriş ve açık yaralar kolayca oluşur. Buradan gelen bakteri ve virüslerden bahsetmiyorum bile..

Bunu da seversin  Hayvan şeklinde el baskıları

PARMAK YAPISINA KALICI HASAR VEREBİLİR

Parmak arası terlik giyerken ayak parmakları terliği tutmak için refleks olarak büzüşür bu da çekiç parmak sorununa neden olur ve bu kalıcı olabilir.

Ayrıca böyle terlik giyerken nasır oluşma oranı diğer ayakkabı ve terlik türlerine göre çok daha fazladır. Parmak arası terlikler duruş bozukluklarına neden olabiliyor. Bu özellikle çocuklarda alışkanlık haline gelip ömür boyu yanlış bir duruşla hoş olmayan bir görüntü ve sırt ağrılarına neden olabiliyor.

Çocuklar için bu tür terlikler zaten yukarıda yazdığım sebeplerle uygun değil bir de üstüne genelde özellikle ucuz terlikler bisfenol A içeren latekslerden yaplıyor. Sağlıksız BPA içeren geri dönüşümden üretilmiş bu terliklerin kansere bile neden olabileceği aşikar.

İlla flip flop terlik giyilecekse hele çocuğunuza alacaksanız doğal malzemelerden yapılmış olmasına, sadece parmak arası değil bilek ya da ayak üstünden birleşme noktası olmasına dikkat edin. Düz terlikler yerine topuk ve ayak taban baskı noktaları olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Mehmet dedi ki:

    Bence de çok tehlikeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.