Diş Hekimine Gitmekten Korkanlara Öneriler

Annekaz
13 Nisan 2023
Yorum Yok

Ağız ve diş sağlığımız, günlük ihtiyaçlarımızla doğrudan ilgisi olmasıyla hayati bir değere sahiptir. Eğer bir tedavi görmek durumunda değilseniz bile düzenli kontrol ve bakım gerekmektedir. Çünkü dişlerinize iyi bakmanız daima önemlidir.

Doğru ve düzenli bakım sayesinde hem derin temizlik sağlamış olur hem de potansiyel rahatsızlıkları önlemiş olursunuz. Bu düzenli kontrollerin gerekliliğinde hemfikir olsak dahi, hala dişçiye gitmekten çekinen pek çok kişi mevcut. Peki, dişçi korkusunu nasıl yenebilirsiniz? Gelin, sizlere bu korkunun nedenlerini ve nasıl üstesinden gelebileceğinizi anlatalım. Ama önce nedenlerle başlayalım!

Diş Hekimi Korkusu ve Nedenleri

Diş çekimi çoğu kişinin ihtiyaç duyduğu işlemlerden bir tanesidir. Bu işlemi erteleyen birçok kişi bulunur. Temelindeki sebep de genellikle dentofobi yani diş hekimi korkusudur. Bu sebepten dolayı kişi tedaviyi sürekli erteler veya hiç gündeme getirmez. İyi bir diş kliniği ile çözebileceği sorunları dahi devamlı erteler ve bu korkudan ötürü hayat kalitesi son derece olumsuz etkilenir. Korkunun ana sebepleri ise genellikle kişisel travma deneyimi veya denk geldiği yanlış hekim olabilir.

İkinci olarak bahsettiğimiz sebep, hekimin hastayı dinlememesinden ötürü kaynaklanabilir. Bu ilgisizlik kişiyi güvende hissettirmeyecektir. Hekimin sunduğu moral ve manevi destek en az tedavi süreci kadar önemlidir. Alınan tedavi ve süreç ile ilgili bilgi sahibi olmak ve sağlıklı iletişim kurmak oldukça mühimdir. Hastanın bulunduğu ortamda güven kazanmasıyla tedaviye olan ilgisi, katılımı ve yaklaşımı da artacaktır.

Diş hekimi korkusunun diğer nedenleri olarak şunlar da sıralanabilir;

  • İğne görmeye dayanamamak
  • Kan görmekten korkmak
  • Kullanılacak malzemelerin steril olmayacağına dair endişelenmek
  • Oldukça şiddetli ağrı hissedeceğini düşünmek
  • Dışarıdan olumsuz dişçi hikayeleri duymak
  • Bulaşıcı hastalık kapmaktan korkmak

Önerilerimiz

Diş hekiminden çekinenler için ilk olarak yapılabilecek şey iletişim kurmaktır. Tedaviyle ilgili veya tedavi sırasında ne hissettiğinizi paylaşabilirsiniz. Nelerin sizi endişelendirdiğini ve aklınızdaki soruları diş hekiminize anlatabilirsiniz. Size en doğru bilgiyi hekiminiz vereceği için en doğru ve güvenilir cevabı da ondan alabilirsiniz. Hekiminiz süreci size detaylıca aktarabilir veya içinizi rahatlatacak planlar hazırlayabilir.

Eğer kendi başınıza dişçiye gitmekten korkuyorsanız yanınıza bir arkadaşınızı veya aile üyesini götürebilirsiniz. Bilmediğiniz bir ortama girerken çekeceğiniz yabancılığı böylece azaltmış olursunuz. Bu kişiler elinizi tutup, sizinle sohbet ederek dikkatinizi farklı yöne çekebilirler. Sadece orada bulunarak da manevi destekle korkunuzu yenmenizi sağlayabilirler.

Dişçiye gitmeden önce yapabileceğiniz bir diğer şey rahatlama egzersizleri yapmak olabilir. Derin nefes alma veya meditasyon tedirginliğinizi azaltabilir ve sizi biraz olsun rahatlatabilir. Bir randevu veya tedavi öncesinde bu egzersizleri yaparak kendinizi dengeleyebilirsiniz.

Bunu da seversin  Duş Bonesi alternatif kullanım alanları

Eğer tedirginliğiniz oldukça fazla ise sedasyon işlemi gerçekleştirilebilir. Bu da dişçi kontrolünde yapılır. Tedavi süreci boyunca rahatlamanız bu şekilde de sağlanabilir.

Ayrıca diş kliniğinde müzik dinletme gibi uygulamalar söz konusu olabilir. Siz kendi kulaklığınızla da müzik veya sesli kitap dinleyebilirsiniz. İşlem sırasında çıkan sesleri kesmiş ve dikkatinizi farklı yöne çekmiş olursunuz. Deneyiminiz böylece daha hoş bir düzeye gelecektir.

Büyük bir diş tedavisi geçirmekte tedirginseniz öncelikle daha küçük işlemlerle başlayabilirsiniz. Diş temizleme veya muayene, klinik ortamına uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu süreçte dişçinize de alışacaksınız. Her bir görüşmede güveniniz doğal bir şekilde artacaktır.

İlk olarak en azından bildiğiniz bir diş hekimiyle tedavilerinize başlayabilirsiniz. Bu, iletişiminizi kolaylaştırabilir ve gitmek için hevesinizi daha artırabilir. Tedavi sürecini tek seans ile bitirmek zorunda da değilsiniz. İşlemleri farklı zamanlara bölebilirsiniz. Diş hekiminizden bunu rica ederek size uygun bir planı birlikte hazırlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, korkularınızın ötesinde elde edeceğiniz sonuca bakabilirsiniz. Bu tedaviler sizin sağlığınızı koruyacak ve sonuçları sizin için iyi olacaktır. Gördüğünüz gibi iyi bir kliniğin sunduğu ortam ve konfor bu noktada korkularınızı yenmeniz için oldukça önemli! Peki, sizi evinizde hissettirecek bir klinik tavsiyesi de ister misiniz? O halde sıkı durun, sizin için harika bir önerimiz var! Dentakay diş kliniği, size uygun planlamalar ve doğru iletişimle tedavinizi gerçekleştirir. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili tüm sorunlarınızı gönül rahatlığıyla halledebileceğiniz, korkularınızı aşabileceğiniz bir ortam sunar. Bu yüzden pek çok kişi Dentakay’ı tercih eder. Siz de sağlığınızın konu olduğu hiçbir şey için geri adım atmayın. Tedirginliklerinizin geride kaldığı ve mutluluğun yüzünüzde her daim yer aldığı günler dileriz!

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim