DOĞUM KORKUSUNU YENMEK İÇİN DİĞER ANNELERDEN DESTEK ALIN!

Annekaz
7 Mart 2021
Yorum Yok

Doğum ve doğum sancılarından mı korkuyorsunuz? Hamile kadınlar çocuklarını dört gözle beklese de, çoğu doğum yapma konusunda endişelidir. Özellikle ilk çocuklarını bekliyorlarsa bu endişe üst seviyeye çıkabilir. Ancak korkularınızı ve endişelerinizi azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var, gevşeme tekniklerinden ilaç tedavisine ve bir psikologla konuşmaya kadar. Ancak doğumun en cesaretlendirici terapisi ise tecrübeli annelerin deneyimleridir. Doğum korkusu hakkında detaylara birlikte göz atalım!

Güvensizlik veya doğum korkusu

İlk çocukla her şey yenidir, büyüyen karın çevresi, hamilelik sorunları, çocuğun ilk vuruşları ve tabii ki doğum süreci. Akrabalar, arkadaşlar, kitaplar, internet, jinekologlar ve ebeler pek çok soruya cevap verebilir, ancak hamile bir kadının korkularını her zaman tamamen ortadan kaldıramazlar.

Neyden korkuyorsunuz?

Kadınlar doğum yapmadan önce genellikle çeşitli korkularla başlarına bela olurlar: Ağrı ne kadar şiddetli olacak? Doğum ne kadar sürer? Ya çocuk sağlıklı değilse? Doktorunuz, çocuğun midede jimnastik yaptığını ve normal bir şekilde geliştiğini fark ederse, genellikle koruyucu muayeneler sırasında sizi bu ikinci korkudan büyük ölçüde kurtarabilir. 

Doğumdan önce her hamile kadın kendini güvensiz hisseder ve korkar: Artık düşünceleri genellikle çocuğun sağlıklı doğup doğmayacağı, doğumun nasıl ilerleyeceği, fiziksel gerginliğin ve ağrının ne kadar şiddetli olacağı etrafında döner.

Güçlü korkular durumunda yardıma ihtiyaç vardır

Şiddetli anksiyeteden muzdarip bir kişinin doğumdan hemen önce bir ebe veya jinekologdan profesyonel yardım alması iyi olur. Doğumdan önce zaten bir güven ilişkisi olan ve mümkünse doğumdan sonra da ilgilenen deneyimli bir sağlıkçının desteği, belirgin bir korku olduğunda iyi bir doğum süreci için genellikle faydalı olur. 

Zorlu geçecek hamilelik sürecinde size destek olabilecek en önemli motivasyon kaynaklarından biri de tecrübeli annelerden duyacağınız sözler olacaktır. “Doğumun mutlu bir şekilde sona erdiği” gibi olumlu sözler ve deneyimler bu korkuları atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Bunu da seversin  Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer ?

Elbette her zaman diğer anneleri evinize çağırıp sizi motive etmelerini bekleyemezsiniz. Ancak her an yanınızda bulunan Annelertoplandik.com sayesinde binlerce anne ile görüşme, soru sorma, yorum yapma veya sohbet etme imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca annelertoplandik.com’a üye olan sağlık çalışanlarından tıbbi anlamda destek alabilirsiniz. Güvenilir kaynaklardan toplanan bilgilerle hazırlanmış makaleleri okuyabilir, editörlere mesaj gönderebilirsiniz. Korkuları yenmeyi, motive olmayı, kısacası eğlenceli bir hamilelik dönemi geçirmek ve devamında bebek bakımında destek almayı istiyorsanız annelertoplandik.com tan size göre…

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim