Doğru topuk boyu nasıl hesaplanır?

Annekaz
20 Ekim 2020
Yorum Yok

Kadınların pek çok ayakkabısının olmasının  nedenlerinden birisi de bence farklı topuk boyutları  seçenekleri olması. Yani spor ayakkabıların bile farklı taban ve topuk boyutları var günlük ayakkabılarda ve  özel gün için giyilen ayakkabıları söylemeye bile gerek yok. Peki en doğru topuk ölçünüzü biliyor musunuz?

DOĞRU TOPUK ÖLÇÜSÜ NASIL HESAPLANIR?

Yüksek topuklu ayakkabı  omur ve ayak sağlığı için iyi değil bunu biliyoruz. Topuksuz ayakkabılarla da tüm gün ayakta durmak ve sağlımız için hiç iyi değil. Bedenimize, ayağıma göre doğru topuk boyu seçmek için bir kaç tane yöntem var.

  1. Günlük ayakkabı için topuk boyu hesaplama 

Bu yöntem tüm gün ayakta durduğunuz ayakkabı ya da terlikler için geçerli, biliyorsunuz hem yüksek topuk hem de babet tipi topuksuz ayakkabılar uzmanlar tarafından önerilmiyor. O zaman napcaz şu formülü uygulayacağız.

Ayak ölçüsü ÷ 7 = Günlük ayakkabı topuk ölçüsü Bu basit formülle tüm gün ayakta durduğunuz ayakkabı topuklarını ölçebilirsiniz.

  1. Topuklu ayakkabı  için ideal ölçü hesaplama

Bu ayakkabılar çok uzun süre giyilmecek iş ve davet ayakkabıları için olabilecek bir ölçü hesaplama tekniği.

(Boy÷Bacak boyu – 1,61 )  – x  10 = İdeal topuklu ayakkabı boyutunuz.

 

Bu ayakkabı boyları size az geldi ama ben çok özel bir geceye katılacağım biraz daha topuklu giymem lazım diyorsanız maksimum ölçü hesaplama geliyor.

Bu yöntemde topuktan ayağın iç tarafına bakan yastıkçığa kadar ölçün, işte bu sizin maksimum ölçünüz uzun süre olmamak şartı ile arada bir bu ölçüyü kullanabilirsiniz.

Tabi tek ölçü bunlar değil mesela ayakkabının tabanı kalın mı? Ayakkabı ayağınızın şekline uygun mu? Ayakkabının malzemesi ve sizin o ayakkabıyı giyeceğiniz zeminin sertliği bile ayak sağlığını etkileyecek durumlar ben sadece temel bilinen ölçü rehberini bir kere daha  yayınlamak istedim.

Bunu da seversin  Çocuğunuzun Bir Psikoloğa İhtiyaç Duyduğunu Gösteren 8 İşaret

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.