Dünyaca ünlü sokak tatlıları

Annekaz
18 Şubat 2017
Yorum Yok

Farklı bir şehre ya da ülkeye  gittiğimizde en çok takıldığım ve keşfetmeyi sevdiğim şeylerden birisi sokak tatları! Her ülkenin kendine göre sokak tatlıları ve atıştırmalıkları ve hemen hemen hepsi hamur üzerine kurulu bizde de öyle halka tatlısı mesela ya da lokma.. Ama Türkiye’den farklı olarak sokak tatlıları hemen orada yapılıp sıcacık servis ediliyor.

Size bir kaç instagram gezgininden tatlı örnekleri göstereceğim.

Bu gördüğünüz bir hamburger ama dondurmalı hamburger tatlı ekmek arasında dondurma Türkiye’de çok sevilen bir lezzet değil kağıt helva ve ya Waffle dondurmada tercih edilebilecek lezzetlerden ama yine de çok hoş görünüyor.  

Bu tatlı yine dondurma mantığı ile aynı sürekli soğutulan bir tepside hazırlanıyor istediğini bir cupcake çeşidi yoğunlaştırılmış sütle beraber ezilip karıştırılıyor ve en sonunda düz bir şekilde tepsiye yayılıp rulolar halinde kesiliyor hem hamur işi hem dondurma.. görsel olarak izlemesi zevkli videolardan..

 

Asya ülkelerinde sokak yiyecekleri hamurdan ziyade meyve süt ürünleri ile yapılıyor bu da örneklerden birisi bana Adana’nın sokak lezzeti bicbiciyi hatırlattı.

 

Bu ise Muz kızartması itiraf edeyim yemezdim.. trdelnik   Ve Ankara’da olmasını istediğim tat trdelnik geleneksel bir Çek tatlısı hafif tarifli bir hamuru özel şişlere dolayıp mangal ateşinde pişiriyorlar şeker ve tarçın karışımını her yerine dolayıp içine istenirse çikolata sürülüyor ya da böyle dondurma krema vs eklenip lezzet bombası haline getiriliyor. Aşağıda nasıl piştiğini gösteren bir video var.  


Türkiye’de başka isimlerle vardır belki ama hem şov olarak hem de lezzet olarak üst sıralarda yer alan bir tatlı.

 


vee Türkiye’de girişimci olsam yapacağım sokak lezzetlerinden birisi kesinlikle krep olurdu hem tatlı hem tuzlu yapılıyor ve Türk damak tadına uygun lezzetler pekala çıkartılır:)

Bunu da seversin  Ekmek sanatı - Ekmek videoları
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.