Ebay alışverişim ve dikkat edilmesi gerekenler

Annekaz
9 Eylül 2014
Yorum Yok

Ebay’dan alışveriş yapmak karışık ve zor görünüyor hele ingilizce bilmiyorsanız imkansız olduğunu bile düşünebilirsiniz ama ebay’dan alışveriş yapmak gerçekten kolay bazı noktalara dikkat etmek lazım sadece. 

Öncelikle ebay’dan neler alınır, ebayda çok güzel indirimli ürünler bulmak mümkün takılar, kıyafetler, makyaj malzemeleri, mayolar, bebek eşyaları dekoratif ürünler vs aklınıza ne gelirse bulabilirsiniz ama umduğunuz gibi çıkar mı orası biraz şüpheli. Ebay‘da yüksek puanlı güvenilir satıcılardan alışveriş yapmanız şart ürünlerin gönderilmesi bir yana umduğunuz kalitede gelmeyebilir. Satıcı iyi niyetli olsa bile fotoğraflar şaşırtabiliyor o yüzden aldığınız şeylerin kalitesi hakkında emin olmanız gerek e bu da biraz zor..

Ben ebay’dan şort takı defter gözlük gibi şeyler satın aldım. Kıyafetler konusunda umduğumdan yüksek bir kaliteden söz edebiliriz. Kıyafetleri beğendim takılar ise umduğumdan düşük kalitede çıktı diyebilirim. Gözlükler ise beklediğim gibiydi. Ebay’dan alış veriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç nokta var..

Güvenilir satıcı!

ebay’da bir ürünü beğendiniz fiyatı da uygun almak istiyorsunuz önce satıcıya bakın. Yüksek puanlı ya da güvenilir satıcı sertifikası olması lazım.

ebay alışveriş

Mesela bu satıcı bu zamana kadar 54448 işlem yapmış ve yüzde 98,5 olumlu geri dönüş yapmış. Ayrıca Top-Rated seller sertifikası var. Yani Güvenilir bir satıcı diyelim güvenilir satıcıdan aradığımız bulduk nasıl atın alacağız?

Kredi kartı mı sanal kart mı yoksa paypal mı?

Öncelikle kredi kartlarınızı kullanabilirsiniz ama ben bunun yerine Paypal hesabı edinmenizi öneririm özellikle sanal kartlar bu tür online alışverişler için çok güvenli ki mesela sanal kartınıza 200 lira yükleyip o kadarlık alışveriş yapabiliyorsunuz her alışverişte para yükleyip sıfırlayabilirsiniz.. ben sanal kart kullanıyorum Paypal hesabımda da bu sanal kart tanımlı. Hemen her satıcı paypal kullanıyor o yüzden en güveniliri paypal..
ebaybuy
Beğendiğiniz bir ürünü almak için ebaya üye olmanız gerek, paypal hesabınız da var diyelim almak istediğiniz ürünü seçip buy it now düğmesine basmanız yeterli çıkan sayfalarda adres tanımlaması, ve ödeme onayı olacak satın aldıktan sonra mail adresinize faturanız ve bildirimleriniz gelecek.

Bunu da seversin  Bir kaç gün Ordu'dayız..

Ebay’dan aldınız ne zaman teslim edilir?

ebay’dan alışveriş yaparken genelde en fazla 1 ayda eve teslim ediliyor. Ürünün geldiği ülke teslimat şartları vs değişiyor tabi.. Benim önerim küçük bir şey satın almakla başlayın 2 dolarlık bir çanta toka kalemlik vs minnak şeyler satın alabilirsiniz. Küçük paketler bile eve geliyor.

ebay

 

Ebay’da Türkiye’ye pek çok ürünü kargo ücretsiz bulabilirsiniz. Alacağınız ürünün altında Shipping: Free yazıyorsa o ürün size kargo ücretsiz olarak ulaşacak demektir. Bu önemli çünkü 20 dolarlık bir ürün alırken bi 20 dolar da kargo ücreti olabiliyor.. Kargoları Türkiye’ye PTT kargo getiriyor ama çok mıymıylar. Öyle ki elime bir türlü geçmeyen kargoları gidip PTT’ye sordum biraz da ısrar ettim ta görevliyle kargoların saklandığı odaya gittik 3 kargomum birden dağıtım beklediğini gördüm yani peşini bırakmamanız lazım. Büyük şeyler için artı 2 dolar verip kargo takip numarası alınıyor ayrıca ebay’da açık artırma ile harika ürünler de satın alabilirsiniz ama bu konularda ben de çok tecrübeli değilim :)

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim