Elmadağ Tiridi nasıl yapılır?

Annekaz
1 Kasım 2007
4 Yorum
Tirit seviyorsanız her yörenin tirit tarifinin değişik olduğunu bilirsiniz. En önemli etken ekmek farklılıkları, Elmadağ Tiridi’de ekmeği nedeniyle çok farklı bir yere sahiptir.

Elmadağ Tiridi sert ekmeği sayesinde yapılabilen Ankara’nın yöresel yemeklerinden biridir. Tarifi kolaydır ama özel ekmeği olmadan olmaz.

Eşimde bende Ankara Elmadağlıyız,ikimizde bir süre köyde yaşadık.Ankara’nın en kışı sert ve yemekleri özellikle ekmeği en güzel bölgesi galiba Elmadağ.Ekmeğine tandır deniyor ama lakabı “tavşan öldüren”.

Bu lakabın şöyle bir hikayesi var Çoban yemek molası vermiş tandırını ve katığını yerken bakmış bir tavşan önünden geçiyor.Kısa günün karı eve şu tavşanı götürsem ne iyi olur diye düşünmüş ama ne tüfeği nede etrafta tavşana atabileceği bir taş var o da tandır ekmeğini zavallı tavşana atınca tavşancık orada ölüvermiş:anlayın artık ne kadar sert olduğunu.Kışlık bir ekmektir üzeri bezlerle kaplanır ve uzun süre bozulmadan bekletilebilir.Elmadağ’a gidince sizin için yapılışını ve pişirilen kuyusunu da resimlerim.
Bütün yörelerde tirit var bildiğim kadarıyla ekmeği değerlendirmenin çok güzel bir yolu.Size anlatacağım tarif Elmadağ ekmeği olmadan maalesef olamayacak bir yemek ama yemek kültürünüze birde Elmadağ tiridi eklensin yolunuz oralardan geçerse satın alabilirsiniz .
Elmadağ Tiridi
Malzemeler
Yarım kilo kuşbaşı dana et
2 Domates,2,3 biber,2 kaşık salça
1- 1,5 litre su
tuz karabiber
Elmadağ tandır ekmeği
2 kaşık margarin ve ayçiçek yağı
Yapılışı
Derin bir tencerenin içine ayçiçek yağı konulur.Üzerine kuşbaşı doğranmış biber atılır.Rengi dönüp kızarınca yine küp küp doğranmış domates ve salça ile birlikte kavrulur.Üzerine suyun tamamı eklenir o kaynarken başka bir tencereye 1 kaşık yağ ve kuşbaşı doğranmış etler atılıp bir müddet kavrulur.İyice yumuşamış olan etler domatesli biberli kaynayan suya katılır etler bi 15,dk orada pişer. Artık iyice pişmiş olan etli sos küp küp doğradığımız tandır ekmeklerinin üzerine boşaltılır.Yemeğin aşırı sıcaklığı geçene kadar zaten ekmekler suyunu çeker size de bu değişik ve güzel yemeği yemesi düşer
afiyet olsun
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (4)
 1. Y0LCU dedi ki:

  BİR KERESİNDE ELMADAĞA UĞRAYIP TİRİT YEMİŞTİM,HARİKÜLADE BİR ŞEY TADI DAMAĞIMDA KALDI HERKESE YEMELERİ İÇİN TAVSİYE EDERİM TABİ ELMADAĞDA,

 2. kerzami dedi ki:

  1990 yılında ayrıldım elmadağdan Sonrasındada Tirit yemek hiç nasip olmadı.
  Yiyebilenler kıymetini bilsinler.
  özellliklede biber hafif acıysa oy oy oy.yanında hiç bir şey istemez.
  Belki soğuk bir hoşaf olursa yemede yanında yat

 3. ismail ALP dedi ki:

  Bu ekmekten kargo ile gönderebilecek biri var mı? Çok merak ettim denemek istiyorum

 4. melike dedi ki:

  ben Elmadağlıyım çok şanslıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim