Kemik suyunuzu kendiniz yapın – Konserve kemik suyu tarifi

Annekaz
16 Ağustos 2019
Yorum Yok

Kemik suyunu doğal olarak elde edebilmek çok kolay. Büyük marketlerin raflarında sıvı halde ve normal marketlerde ise bulyon tablet şeklinde olan et suyunu kendimiz de elde edebiliriz. Kemik suyu yapması kolay ve aslında oldukça ekonomik bir tariftir.

Kurban bayramlarında kesilen kurbanların kemiklerinden et suyu hazırlama:

Kesilen keçi ve koyun etleri mevsimsel olarak bu aylarda fazlaca yağlı olur. Hatta kimilerine göre de koyun ve keçi etinin koktuğu dillendirilir. Bu yüzden et suyunu hazırlarken büyükbaş kurban kemiklerini kullanacağız. Büyükbaşın ön ve arka bacak kemikleri sırt omurga kemiklerini dahil olmak üzere tüm kemikler kaynatmak için uygundur ama en iyi kemik suyu ilikli kemiklerden olur.

Büyükçe bir tencereye kurbanın etli veya etsiz bütün kemiklerini doldurun. Ben mümkün olduğu kadar etlerinizi sıyırdım. Üzerine kemikleri geçecek kadar su doldurun. Kısık ateşte yaklaşık 12 saat boyunca kaynatın. Kapağını mümkün olduğu kadar açmamaya özen gösterin ve tuz kullanmayın. .

Kemik suyunu 12 saat sonunda ocaktan aldıktan sonra soğumaya bırakın.Soğuduktan sonra kemikler üzerinde bulunan etlerin tamamen soyulduğunu ve suda kaldığını göreceksiniz. Etin kemik iliklerinde bulunan yağın et suyunun üzerine çıktığını göreceksiniz.

Bundan sonra tıpkı konserve hazırlar gibi et suyunun tuzunu ayarladıktan sonra tekrar kaynama noktasına kadar ısıtın ve önceden hazırladığınız kavanozlara boşaltın. Ağzını kapatırken tıpkı konserve yaparken olduğu gibi kapakları da kaynatın ve sıcak sıcak kapatarak kapak üzerine ters çevirin ve soğumaya bırakın. Bu işlemleri yaparken dikkatli olun ve yanmayın. En güzeli tezgah üzerine bir havlu serip kavanozların kapağını kapatıp s kaynar halde ters kapamak ve üzerini örtüp 24 saat dinlendirmek. Soğuyan kemik sularınının kapaklarını kontrol edin şişen bombe yapan kemik sularını hemen açın ya tekrar aynı işlemi yapın ya da yemeklerinizde kullanın ama bu şekilde kapak atan konserveler çok tehlikelidir aman dikkat.

Bunu da seversin  Kaşarlı ve mantarlı krep

Kemik sularını dondurarak da hazırlayabilirsiniz. Bunun için buz poşetleri çok uygun ya da kağıt plastik tek kullanımlık bardaklarda dondurup poşetlere koyup derin dondurucuya atmak da oldukça pratik yöntemlerden. Ben oldukça etli yaptım Çünkü bu et sularından pek çoğu Elmadağ tiridi olacak.

Afiyet olsun

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.