En baba hayvanlar

Annekaz
17 Haziran 2010
Yorum Yok
Babalar günü yaklaşırken babalığın faziletleri hakkında fazla kelam etmesek de babalık da annelik kadar kıymetlidir. Hele hayvansanız, pek çok hayvanın ana babalığı insandan iyi yaptığı aşikar.  Mesela bu hayvan babaları görmelisiniz. Çocuğı alıp parka bile götürmeyen babalara örnek gösterebileceğiniz 8  süper hayvan baba modeli :)
1. Deniz Atı 
Doğada tek hamile kalan erkek cinsidir. Yavrularını karnında taşır  ve bir seferde 100 – 150 minik deniz atı dünyaya getirir.
2.Kedi balığı
Kedi balığı hamile kalmasa da yumurtaları 60 gün boyunca ağzında taşır ve asla yemez. Takdir edilesi bir davranış.
3.Keseli kurbağa
Keseli kurbağa adından anlaşılacağı gibi yumurtaları keseinde taşır nemli tutmak ve zarar vermemek için özenli davranır.

4.Poision Kurabağası
Bu minik zehirli kurbağa aynı zamanta tek eşi olması ile tanınıyor,  yumurtalar döllendikten sonra yavruların bakımı ile baba ilgileniyor belirli aralıklarla su içine özel bir mama bırakıyor. 
5 İmparator Penguen
Hayvan aleminin en tanınan babası olsa gerek. Yumurta  kuluçka ve yavru penguenin bakımı ile çok ilgilidir. Yumurtayı ve yavruyu bacaklarının arasında sıcak tutar bu arada beslenemez, eşine nöbeti devrettiğinde ancak beslenir ve daha çok  yavruyu beslemek için yemek yer. Yavru bakımında dişiden daha çok emeği vardır.
6 Jacanas 
Bu kuşlar hem ana hem babadurumundadır çünkü bu cinsin dişi kuşlaru yumurtladıktan sonra yuvayı terkediyor ve babayı kaderi ile baş başa bırakıyor baba sadece yumurtalarla değil yavruların eğitimi  ile de ilgileniyor.
7 Dev su örümceği
Bu zavalla örümcekler de yine hem anne hem baba durumundadır. Dişi yumurtaları erkeğin sırtına bırakıyor ve bir daha arayıp sormuyor.
 8 Marmosets
Kim demiş primatlardan iyi baba olmaz diye Marmosets emzirme dışında her türlü bakımı bebeğine gösteriyor. Temizliyor, besliyor, gezintiye çıkarıyor eşi sık sık doğum yaptığı için kendisi tecrübeli bir baba sayılır.
 Tanıdık geldi mi? :)
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim