En uzun yaşayan insanlar hangi ülkede?

Annekaz
7 Ağustos 2019
Yorum Yok

En uzun yaşayan ve en kısa yaşayan insanlar hangi ülkede yaşıyor. Ülkelere yaşam süreleri.

İnsanlar doğarlar yaşarlar ve ölürler. Elbette ki u doğanın bir yaşam döngüsü. Ama yaşamak denildiğinde kelimenin altını nasıl dolduracağımız çok derin bir ayrıntı.

Ülkelere yaşam süreleri sıralandığında en düşük yaşam sürelerinin ekonomik olarak çok geri ülkelerde görüldüğünü gözlemleriz. Afrika’nın en fakir ülkelerinden olan Angola’da yaşam süresi 38 yıl. Nasıl yani…

Evet Angola’da doğduysanız doğanın size biçtiği ömür ortalam 38 yıl. Dikkat edin doğanın diyorum..Çünkü susuzluk, açlık, yeterli beslenememe, sağlık imkanlarından yoksunluk kalitesiz bir yaşam şekli size bu şekilde bir yaşam süresi sunabiliyor.Ekonomik olarak gelişmiş ülkelere doğru çıkıldıkça yaşam sürelerinin arttığını görüyoruz.Finlandiya 58 yıl, İtalya’da 67 yıl, Fransa’da 63 yıl, Japonya 84 yıl..

Türkiye uzun yaşam süreleri arasında 78 yıl ile üst sıralarda.Burada insanın kafası karışmıyor değil. Bazen bu istatistikleri yanlış yaptıkları kanısına varıyoruz.Ama mutluluk sıralamasında da ülkem insanı üst sıralarda çıkmıştı. Bazen çok özel bir toplum olduğumuzu, dayanışma gücümüzün çok fazla olduğunu, aile aidiyetimizin de sorunsuz olduğu göz önüne alındığında rakamların doğru olduğunu düşünüyorum.Ne diyelim biz böyle mutluyuz..

Bunu da seversin  Beslenme çantası menüleri
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim